Săptămână neagră pentru Roşoagă şi compania

Sportul Rm. Vâlcea – Viitorul Rm. Vâlcea 3-4

Primul semn al decăderii echipei lui Uţă şi Andrei a apărut la mijlocul săptămânii trecute când campioana judeţului a pierdut două puncte la Drăgăşani în urma partidei cu CSM-ul din localitate, partidă pe care, spun cei care-au asistat la meci, a avut-o la discreţie. Însă băieţii de la Sportul au tratat meciul cu superficialitate, iar acest lucru i-a costat. Gazdele au egalat în minutele de prelungire a partidei după o lovitură de pedeapsă acordată de centralul Cătălin Buşi, penalti contestat de oaspeţi. Şi după finalul meciului şi-au exprimat îndelung nemulţumirea, astfel că în urma acestei întâlniri s-au ales şi cu suspendări. Cea mai importantă, cea a lui Bobi Oprea, un jucător devenit deja o obişnuinţă pentru Comisia de Disciplină a AJF-ului care, de această dată, a dictat o sancţiune de 14 etape de suspendare la care se adaugă şi amenda de 500 lei.

Toate acestea au instaurat o stare de nervozitate în rândul echipei care n-a reuşit să-şi revină nici la meciul cu Viitorul, disputat la Bărbăteşti. Cu Oprea suspendat, Dobay Popescu – ce a lipsit de la meci (se spune că s-a întâmplat astfel pentru că nu mai intră în vederile antrenorului Roşoagă) şi Floricu, ce nu a vrut să joace, Sportul n-a avut nicio şansă în faţa Viitorului care a condus jocul pe tot parcursul partidei. La scorul de 1-0 oaspeţii l-au pierdut şi pe Iustin Croitoru ce a vrut să-şi ajute echipa şi din teren. Venea după o accidentare şi nu şi-ar fi vrut să rişte să apere poarta echipei lui Vali Chiriac, însă nu le-a venit portarul titular, Beldiman, aşa că a hotărât să intre pe teren. După doar câteva minute i-a cedat piciorul, astfel că în poartă a intrat Ion Gheorghe, un jucător care venise la meci mai mult în calitate de spectator. Însă Sportul n-a avut suficientă forţă de a marca mai mult decât au făcut-o oaspeţii. Meciul s-a încheiat cu scorul de 4-3 în favoarea Viitorului. În aceste condiţii, pentru Sportul se anunţă vremuri grele. Etapa viitoare vor avea un test de foc, urmând să întâlnească Minerul Berbeşti, o echipă, de asemenea, cu orgoliul rănit după aceste prime etape din campionat. (M.V.)