Viitor(ul) imprevizibil pentru Vartex

Alături de Luncavăţul Popeşti şi Minerul Berbeşti, Vartex-ul este cea de-a treia echipă care nu reuşeşte să-şi revină la forma din sezonul trecut. Dacă la Minerul Berbeşti rezultatele sunt scuzabile date fiind adversarele pe care le-a întâlnit, iar pentru formaţia lui Şerban insuccesele nu sunt atât de neobişnuite, pentru Vartex am putea spune că e o noutate să piardă două meciuri la rând în faţa unor echipe care, în mod normal, n-ar fi trebuit să-i dea prea mari bătăi de cap. După acel 5-0 cu CSM-ul din etapa trecută de la Drăgăşani, Gelu Voica şi colegii săi au pierdut şi cel de-al doilea meci din campionat, tot în faţa unei nou promovate, Viitorul Rm. Vâlcea. Şi în aceleaşi condiţii, fără să reuşească să înscrie vreun gol. Deosebirea faţă de meciul trecut a fost că acum nu au primit decât două goluri.

Se pune că de vină pentru aceste rezultate ar fi condiţia fizică precară, însă la meciul cu gruparea pregătită de Iustin Croitoru au fost depăşiţi în urma a două faze fixe. A fost un corner în prima repriză pe care Nicolescu l-a executat precis până la Eugen Toşu, iar în partea secundă oaspeţii au beneficiat de un penalti transformat de Bălaşa. Astfel că meciul s-a încheiat la scorul de 2-0 pentru trupa sponsorizată de Vali Chiriac, succes la care şi-a adus contribuţia şi Mădălin Tîrş, revenit pe teren după suspendarea din campionatul trecut primită pe timpul când juca pentru FC Govora. Ar mai trebui amintit că în ultimele minute Vartex-ul a jucat în inferioritate, aşa că nu a mai putut emite pretenţii. În altă ordine de idei, Popolan şi compania s-au gândit că pot totuşi câştiga meciul şi altfel decât pe teren. Au vrut să conteste dreptul de joc al lui „Colivă” (Liviu Nicolescu), însă până la urmă s-au răzgândit. (M.V.)