Orgolii şi ambiţii în Cupa României

• primul tur al fazei judeţene a avut loc duminică, 12 august

Dacă echipele din Liga a IV-a au pornit deja la drum în campionat, pentru grupările din Liga a V-a sezonul a demarat cu meciurile din faza judeţeană a Cupei României. Acestea au avut loc duminică, 12 august, nu mai puţin decât 28 de partide fiind programate să se joace.

Dublu forfait la meciul Saldi – ALX?

Una dintre acestea – cea dintre FC Saldi Cernişoara şi ALX Mateeşti – nu a mai avut loc, învingătoarea urmând a fi decisă de Comisia de Disciplină din cadrul AJF, în şedinţa de marţi, 14 august. La acest meci, s-ar putea dicta chiar un dublu forfait, deoarece echipa gazdă nu a avut asistenţă medicală, iar cea oaspete s-a prezentat cu legitimaţiile de joc cu o jumătate de oră întârziere, întrucât au uitat că meciul trebuia să înceapă la ora 10.00.

Scandal la Genuneni

Primele meciuri din faza judeţeană a Cupei României au adus în atenţie şi cel dintâi scandal al sezonului. Astfel, întâlnirea Sportul Genuneni – FC Băbeni a fost întreruptă în minutul 72, la scorul de 0-2, după ce jucătorii ambelor echipe s-au contrat în urma unei decizii banale a arbitrului de centru al meciului, Adrian Lazăr. Acesta a acordat atunci o lovitură liberă pentru FC Băbeni, la limita suprafeţei de pedeapsă, moment în care gazdele au protestat, iar un jucător a sărit la arbitru şi l-a lovit cu piciorul, după care i-a luat şi fluierul. Altfel, mai trebuie spus că în timpul meciului, centralul l-a evacuat din incinta terenului de joc şi pe Eugen Roşu, antrenor la FC Băbeni, care se luase la ceartă cu câţiva dintre jucătorii echipei gazdă.

Partide fără observatori

AJF Vâlcea a hotărât ca pentru primul tur al Cupei României, să nu fie delegaţi observatori la toate meciurile disputate. Iar acolo unde aceştia au fost totuşi trimişi, aceştia şi-au făcut treaba fără a fi remuneraţi financiar. Din informaţiile primite până acum, nu toate meciurile s-au desfăşurat într-un fair-play desăvârşit, aşa cum au sperat oficialii AJF.

Lovituri de la 11 metri, nu şi prelungiri

Conform regulamentului de desfăşurare al competiţiei, din acest an, în faza judeţeană a Cupei României, în caz de egalitate după 90 de minute de joc, echipele nu au mai fost forţate să dispute şi prelungirile obişnuite de două reprize de câte 15 minute. În locul acestora s-a purces direct la executarea penaltiurilor de departajare. În acest fel, Cupa României a devenit cu adevărat o întrecere knock-out.

Opt meciuri decise la loteria penaltiurilor

Din totalul celor 28 de partide programate în acest prim tur, opt meciuri s-au decis la loteria penaltiurilor. Altfel, în alte trei dispute, învingătoarele au beneficiat de faptul că adversarele nu s-au prezentat la joc. Tot fără ca meciul să se dispute s-au impus alte două echipe (care-au evoluat în deplasare), sub motivul că gazdele nu au putut asigura asistenţa medicală.