S-a jucat într-un singur sens

ALX Mateeşti – Piovra Lăpuşata 4-0 (2-0)

Absenţa din lotul echipei oaspete a experimentatului Ion Zărnescu, suspendat, şi-a pus amprenta asupra evoluţiei echipei Piovra Lăpuşata. Aceasta nu a putut face faţă ritmului impus de gazde, ALX Mateeşti, şi doar faptul că Munteanu Crist (Caciu) a avut o zi mai puţin inspirată a făcut ca scorul să nu capete proporţii. De altfel Piovra n-a avut nici siguranţa pe care trebuie să o confere unei echipe prestaţia portarului, gafele celui din poartă fiind de pomină. ALX Mateeşti a deschis scorul în minutul 24 când a şutat de la peste 30 de metri tânărul Bogdan Spătaru. Portarul celor din Lăpuşata a vrut probabil să boxeze peste, dar a trimis mingea sub transversală: 1-0 După alte 10 minute a venit rândul lui Dragoş Mihai să devieze cu capul, în poartă, o centrare perfectă venită din lateral: 2-0. Aşa cum spuneam, s-a mai evidenţiat în prima repriză Munteanu, jucător care a alergat mult, a cerşit parcă şi cartonaşe din partea centralului Gică Stanca, dar n-a izbutit nimic concret.

În partea a doua a meciului s-au marcat alte două goluri. „Caciu” a executat o lovitură de colţ perfect pentru Irinel Cazacu şi acesta – indiscutabil omul meciului şi cel mai bun de pe teren – a trimis cu capul, imparabil, pentru 3-0. În minutul 66 s-a închis tabela, golul 4 al gazdelor fiind marcat după ce Dragoş Mihai a primit mingea într-o poziţie suspectă de ofsaid. Acesta a preluat şi, din unghi închis, pe colţul scurt, la- învins pe goal-keeperul grupării Piovra Lăpuşata. După meci oaspeţii au vrut să-l conteste pe cel mai bun jucător de pe teren, bănuind că ar fi evoluat pe fals şi că în realitate el evoluează la Pandurii Tg. Jiu, însă antrenorul gazdelor, Cristi Deaconescu ne-a confirmat că acesta este jucătorul grupării din Mateeşti. Mai merită în final remarcată buna organizare a gazdelor şi atmosfera de fair-play desăvârşit de care au dat dovadă ambele echipe.