Olteţul Alunu vizează promovarea

Dacă anul trecut se vorbea în presă de tot felul de echipe, jucători, antrenori sau delegaţi care umblau cu surle şi trâmbiţe spunând că vor promova, că vor face mari minuni în fotbalul judeţean sau că vor avea baze sportive în stil european, se pare că nu a fost aşa. Dar iată că a apărut o echipă care doreşte să promoveze în acest campionat şi chiar are pe deplin acest drept, mai ales având în vedere rezultatele de până acum şi baza sportivă de invidiat de care dispune. Aceste lucruri nu fac decât să ne arate faptul că primarul comunei Alunu, Vasile Boiangiu, iubeşte foarte mult sportul rege, acesta spunând că le va pune la dispoziţie jucătorilor tot ce au nevoie, cu condiţia să joace fotbal, să fie sportivitate şi seriozitate. Meritul pe care îl are această echipă să promoveze, este în primul rând al primarului, delegatului echipei şi al întregului lot de jucători de care dispune Olteţul Alunu.

Soarta partidei de duminică, 5 octombrie, dintre Olteţul Alunu şi FC Saldi Cernişoara a fost decisă încă din prima repriză, datorită faptului că sportivii de la Alunu au dominat în mod cât se poate de clar jocul. Aceştia au avut performanţa de a marca patru goluri, prin Stancea, care a punctat de trei ori, şi Ardeoaica o dată. Acest lucru a făcut ca scorul la pauză să fie 4-0. În a doua parte a meciului FC Saldi Cernişoara a marcat un gol, cel de onoare, însă adversarii de la Alunu au înscris şi ei încă o dată, prin Bădârcă. Scor final: 5-1 pentru Olteţul Alunu, grupare care a rămas lideră în Seria a IV-a.