Popeştenii lui Cătălin Sima au învins pe Cerna Copăceni

• Luncavăţul s-a impus în deplasare cu 4-2

Cătălin Sima şi trupa au reuşit să câştige derbiul etapei, când s-au impus cu 4-2 în faţa celor de la Cerna Copăceni, consideraţi printre favoriţii la titlu de anul acesta. Oaspeţii au deschis scorul prin Zamfirescu, ca apoi, în minutul 50, Cerna să stabilească egalitatea prin Goga. În minutul 76, căpitanul popeştenilor, Cătălin, şi-a adus din nou echipa în avantaj, ca 15 minute mai târziu gazdele să înscrie pentru 2-2 prin Marica. În minutul 82, introducerea inspirată a tânărului jucător de la Luncavăţul, Ciortan, a făcut ca popeştenii să plece acasă cu cele trei puncte. Astfel, noul intrat a înscris de două ori, în minutele 83 şi 87, imediat după ce a intrat pe teren, şi a stabilit scorul final la 4-2.

„Este a treia victorie consecutivă şi am observat că jucătorii care au venit din acest campionat la echipă sunt foarte determinaţi să câştige fiecare partidă în parte. Am învins una dintre cele mai puternice echipe ale seriei, chiar la Cerna acasă. Am fost inspirat să-l introduc pe jucătorul de 18 ani în minutul 82, pentru că el avea să fie salvatorul nostru. Cred că avem şanse să promovăm şi o să fac tot posibilul ca aceşti jucători tineri care formează echipa să activeze de la anul la un nou nivel competiţional. Dar, pentru asta trebuie să luptăm mult. Sunt mulţumit de maturitatea lor de joc şi o să fac tot posibilul să nu le lipsească nimic. ”, ne-a spus după încheierea meciului Cătălin Sima. (L.C.)