„Pendy”, one man show la Măldăreşti

„Pendy” Cherăscu a revenit în prim planul fotbalului judeţean cu un hattrick de senzaţie. Miercuri după-amiaza fostul sponsor-jucător al Interului s-a remarcat în jocul disputat de Posada la Măldăreşti, în optimile Cupei României. A marcat trei dintre cele patru goluri, graţie cărora Posada a ajuns în sferturile acestei competiţii. Cherăscu a deschis scorul, tot el a marcat pentru 2-1, după ce Progresul reuşise egalarea prin Adi Gherghe, iar apoi a majorat avantajul echipei sale la 3-1, scorul pauzei, de 3-2, fiind stabilit de Dichel. Deşi s-a descurcat bine în faţa unui adversar dornic să se reabiliteze după eşecul usturător din campionat (cu Oltul Ioneşti 2009), Progresul Măldăreşti a fost lipsită de şansă. A ratat câteva ocazii importante, printre ele numărându-se şi un penalti. Cu doar câteva minute înainte de finalul partidei, Puiu Niţuescu le-a acordat gazdelor şansa reducerii din handicap. Era deja 4-2 pentru Posada, care reuşise între timp să spulbere orice emoţii. Adi Glăvan a marcat din nou pentru echipa din Perişani, la 4-2 încheindu-se de fapt şi meciul, după ce Săndulescu a ratat din punctul cu var şansa de 4-3.
Astfel, fără să-şi fi propus acest lucru, echipa primarului Ion Sandu a ajuns în sferturile de finală ale Cupei, acolo unde se mai regăsesc alte şase formaţii din elita judeţeană, plus una de la Onoare. (Simona SIMA)