„Municipalii” au pierdut amicalele cu Rapid Piatra Olt şi CSM Slatina

* cele două partide s-au disputat săptămână trecută, la Rm. Vâlcea

Rămasă fără adversar în campionat, după ce Minerul Lupeni s-a retras din Liga a II-a, CSM Rm. Vâlcea a disputat săptămâna trecută două partide amicale, ambele în compania unor grupări din Liga a III-a: Rapid Piatra Olt şi CSM Slatina. Aşa cum se cunoaşte, cele două adversare pe care „municipalii” le-au înfruntat fac parte chiar din seria în care evoluează şi grupările Oltchim Rm. Vâlcea şi Ghecon Lăpuşata.
În ambele teste de verificare a potenţialului de joc, antrenorii Sorin Bucuroaia şi Dumitru Teleşpan au aruncat în luptă toţi jucătorii din lotul pe care îl au la dispoziţie în acest moment. Au absentat motivat portarul Laurenţiu Brănescu (convocat la naţionala Under 18 a ţării noastre), fundaşii Adrian Dandea şi Marian Posteucă, precum şi atacantul Dan Gogoşoiu (ultimii trei din pricina unor accidentări).

Eşec la limită în duelul cu Rapid Piatra Olt

Prima dintre cele două partide amicale, şi anume cea cu Rapid Piatra Olt, s-a disputat marţi, 12 octombrie, pe Stadionul „Municipal” din Zăvoi. CSM Rm. Vâlcea a început meciul în formula standard, cu jucătorii experimentaţi, iar în acea perioadă a reuşit să şi deschidă scorul, prin bosniacul Nenad Kutlacek, în prima repriză.
Încet-încet, pe teren şi-au făcut însă apariţia şi jucătorii care au fost folosiţi mai puţin în meciurile oficiale de până acum, precum şi câţiva juniori talentanţi din Zăvoi, iar mecanismul de joc al „municipalilor” a început să cam scârţâie. Rapidiştii din Piatra Olt au profitat din plin de acest lucru, iar după pauză au reuşit să întoarcă rezultatul, înscriind de două ori, şi să câştige astfel meciul cu scorul de 2-1.

Bogdan Geantă a marcat o „dublă” cu CSM Slatina

Cea de-a doua partidă amicală pe care CSM Rm. Vâlcea a disputat-o săptămâna trecută s-a jucat în compania echipei CSM Slatina, cu care „municipalii” (pe vremea aceea într-o altă formulă de echipă) s-au înfruntat şi în vară, atunci când s-au impus cu 2-1. De această dată, victoria a revenit slătinenilor, cu scorul de 5-3, după ce elevii lui Sorin Bucuroaia au condus la pauză cu 1-0, golul fiind marcat de Dan Balauru, decarul echipei vâlcene numărându-se printre cei mai buni jucători ai partidei.
În repriza secundă, atunci când în „unsprezecele” de bază al echipei vâlcene au intervenit numeroase modificări, fotbaliştii experimentaţi lăsând locul celor tineri, oaspeţii au izbutit să treacă la cârma partidei, să înscrie de cinci ori (!!!) şi să câştige fără probleme acest duel. De partea cealaltă, CSM Rm. Vâlcea nu a mai marcat decât două goluri, ambele fiind semnate de Bogdan Geantă.