Liga IIILiga 6

Viitorul Dăeşti, la un meci distanţă de Liga a III-a

Campioana Superligii vâlcene se află în faţa unui moment istoric: promovarea pe cea de-a treia scenă fotbalistică a ţării. În cazul în care dăeştenii se vor bucura de succes, ar fi pentru al doilea an consecutiv când judeţul nostru obţine o astfel de performanţă. În sezonul precedent, cu mari emoţii, după ce în tur au câştigat cu 4-1, fotbaliştii de la CS Şirineasa au sărbătorit promovarea la malul Dunării, în urma unei înfrângeri. Tractorul Cetate s-a impus cu 3-1 în retur, însă pentru doljeni a fost cel mai amar succes. CS Şirineasa a rezistat un an în Liga a III-a. Nu se ştie încă dacă va continua sau nu acolo. Dacă nu se va întâmpla acest lucru, iar Viitorul Dăeşti nu va obţine promovarea, Vâlcea ar rămâne fără nicio reprezentantă într-un eşalon superior, un adevărat dezastru pentru fotbalul vâlcean. Să nu luăm, însă, în calcul aceste variante. Campioana Viitorul Dăeşti este capabilă de un rezultat bun la Slatina. Meciul retur al barajului pentru promovarea în Liga a III-a se va juca pe terenul sintetic din cadrul stadionului „1 Mai”. „Războiul” va continua de la scorul de 0-0. Echipa antrenată de Cosmin Ursu are varianta victoriei, dar şi a unui rezultat de egalitate. Orice remiză, 1-1, 2-2 sau care presupune marcarea mai multor goluri o avantajează pe Viitorul Dăeşti. La 0-0, se vor disputa câte două reprize de prelungiri, fiecare a câte 15 minute. În cazul în care nu se poate decide câştigătoarea nici în urma acestora, se vor executa lovituri de departajare.

Primăria Dăeşti va pune la dispoziţie un autocar pentru suporteri

În ziua meciului retur dintre AS Milcov şi Viitorul Dăeşti, un autocar va pleca din comuna vâlceană spre Slatina. Acesta va fi pus la dispoziţia suporterilor care doresc să fie alături de campionii Superligii din judeţul nostru, la meciul de promovare în Liga a III-a. Cei interesaţi, pot afla mai multe informaţii despre această deplasare de la reprezentanţii Primăriei Dăeşti, de la primar şi viceprimar, dar şi de la ceilalţi oficiali ai clubului Viitorul. În cazul în care vor fi solicitări, autocarul va face un popas şi în Râmnic, pentru microbiştii care doresc să le facă galerie lui Andrei Fistogeanu şi colegilor săi la returul cu AS Milcov. (S.S.)