Viitorul Budeşti a sărbătorit calificarea în play-off, printr-o victorie clară la AS Mihăeşti (4-2)

Viitorul Budeşti 2012 a obţinut en-fanfare calificarea în play-off-ul Ligii a IV-a, după ce s-a impus în deplasare, în faţa echipei AS Mihăeşti, cu scorul de 4-2 (după 1-1, la pauză). Elevii lui Viorel Ciofâcă au fost conduşi cu 1-0, dar au egalat chiar în ultimul minut din prima repriză, prin golgheterul Florian Ban. După revenirea de la vestiare, budeştenii s-au dezlănţuit şi au mai marcat de încă trei ori, prin Ionuţ Aldescu, Florin Brabete şi, din nou, prin Florian Ban. Mihăeştenii au redus apoi din handicap şi au stabilit scorul final.
„Am jucat cu sabia lui Damocles deasupra capului acest meci, deoarece riscam să nu ne calificăm în play-off dacă nu am fi învins. Partida a fost una foarte echilbrată, mai ales că adversarii au intrat pe teren foarte motivaţi. AS Mihăeşti şi-a strâns toţi jucătorii de bază pentru confruntarea cu noi şi ne-a surprins ambiţia lor de a ne bate. Am avut noroc că am egalat chiar înainte de pauză, după care fostul meu junior Ionuţ Aldescu, a marcat pentru 2-1, imediat după revenirea de la vestiare. Acel gol ne-a descătuşat pur şi simplu şi ne-a netezit drumul spre victorie şi spre calificarea în play-off. Pe final, l-am introdus pe teren şi pe juniorul David Deaconescu, care provine de la CSM, unde a fost format de Eugen Catrinoiu. Deaconescu a avut o evoluţie bună şi a fost foarte aproape chiar de a înscrie, pentru 5-1, dar din păcate a tras pe lângă poartă. Pe final, un moment de relaxare al nostru le-a permis gazdelor să puncteze pentru 4-2, dar acel gol nu ne-a periclitat victoria”, ne-a declarat Viorel Ciofâcă.
După succesul de la Mihăeşti, Viitorul Budeşti 2012 a terminat sezonul regulat cu 30 de puncte în cont, la fel ca Sporting Galicea şi AS Băile Olăneşti. Între cele trei echipe, s-a alcătuit un clasament pe baza rezultatelor directe. Budeştenii au avut 8 puncte, galicenii – 5, iar fotbaliştii din Olăneşti – doar 2, aceasta fiind şi ordinea finală în clasamentul Seriei Est din Liga a IV-a, în urma căreia s-a stabilit şi „ţintarul” play-off-ului. (N.C.)