Victoria Frânceşti a preluat şefia în play-out-ul Seriei Vest a Ligii a IV-a

Miercuri seara s-au desfăşurat meciurile din cadrul penultimei etape din play-out-ul Ligii a IV-a. Una dintre partide a avut loc la Drăgăşani. AS Creţeni a fost gazdă. Gruparea primarului Ion Spîrleanu a dat piept cu Victoria Frânceşti. Rezultatul a fost favorabil oaspeţilor, care s-au impus cu scorul de 3-2. Trupa lui Nicu Strâmbeanu a deschis scorul după 20 de minute de joc, în urma unui şut plasat, de la 20 de metri de poarta adversă, prin Adi Ilinca. Gazdele au încercat egalarea, dar în zadar. Imediat după pauză, s-a făcut 2-0. Alexandru Purcărin a majorat avantajul oaspeţilor dintr-o lovitură liberă. În minutul 65, elevii lui Sava şi Florica au redus din handicap, prin Gheorghe Dumitru, dar un sfert de oră mai târziu au fost din nou surprinşi pe faza de apărare. Anghel Burete a dus scorul la 3-1 în favoarea Victoriei. Cu cinci minute înainte de final, au mai marcat şi gazdele o dată, însă nu au mai izbutit să înscrie şi golul egalizator. Astfel, Victoria Frânceşti a profitat de eşecul suferit de Ştiinţa Grădiştea la Livezi şi a preluat şefia în clasamentul play-out-ului Seriei Vest a Ligii a IV-a. În ultima etapă, trupa lui Nicu Strâmbeanu va juca derby-ul local, cu Sportul Genuneni. AS Creţeni ar trebui să se deplaseze la Grădiştea, însă date fiind evenimentele reprobabile de la ultima întâlnire între cele două, oficialii acesteia iau în calcul posibilitatea de renunţa la acest meci, pentru a evita un nou scandal. Dacă nu joacă la Grădiştea şi pierde posibilitatea de a-şi adăuga în clasament alte trei puncte, AS Creţeni poate termina sezonul pe locul 5 în play-out. În mod normal, acest lucru ar echivala cu retrogradarea, însă este posibil, printr-un concurs de împrejurări favorabile, ca ocupantele locurilor 5 din cele două serii să rămână în eşalonul secund judeţean.