„În Vâlcea, se joacă un fotbal foarte urât! În ultima perioadă, AJF a tolerat multe acte de violenţă”

* primarul Ilie Boiangiu, din Grădiştea, a ţinut să-şi exprime dezamăgirea după ce unul dintre jucătorii echipei sale, Ştiinţa, a fost suspect de ruptură de coloană, în urma unei lovituri puternice pe care a încasat-o în meciul de la Creţeni

Pentru a doua oară în acest sezon, fotbaliştii de la Ştiinţa Grădiştea s-au confruntat cu o atitudine violentă din partea adversarilor, în meciul pe care l-au disputat, week-end-ul trecut, în deplasare, la AS Creţeni. Partida s-a încheiat cu scorul de 2-2, dar pe final s-a produs un incident reprobabil. Astfel, jucătorul Laurenţiu Pasăre, de la Ştiinţa Grădiştea, a fost lovit foarte dur de un adversar, în minutele de prelungiri, şi a rămas imobilizat pe teren, aşa că a fost nevoie să fie dus de urgenţă, cu Ambulanţa, la spitalul din Drăgăşani. Suspect de ruptură de coloană, fotbalistul în vârstă de 25 de ani a primit până la urmă o veste bună din partea medicilor, care au spus că accidentarea nu a fost atât de gravă.
„Din câte am înţeles de la jucătorii mei, Laurenţiu Pasăre a fost tot timpul ameninţat că va fi luat la bătaie, din minutul 1 şi până la final! Până la urmă, el a fost lovit rău de tot, chiar în prelungiri, când mai erau patru minute de joc. Practic, după lovitura încasată, el nici măcar nu s-a mai putut mişca de pe teren şi a fost dus cu Ambulanţa, de urgenţă, la spitalul din Drăgăşani. Din fericire, verdictul medicilor a fost unul bun. Coloana nu i s-a rupt şi nici n-a fost deplasată”, ne-a precizat primarul din Grădiştea, Ilie Boiangiu.

„Jucătorii mei au prins o frică enormă de a mai juca în deplasare, pentru că aproape peste tot au văzut că pot s-o încaseze rău, ceea ce e înadmisibil”

Din motive personale, alesul PNL nu a putut să fie prezent la partida de la Creţeni, pentru a încerca să tempereze spiritele, iar situaţia pe teren a degenerat. După meci, Boiangiu şi-a exprimat însă dezamăgirea faţă de evenimentele petrecute în ultima perioadă în fotbalul judeţean. „Este al doilea meci în acest sezon la care n-am putut să ajung, după cel de la Cernişoara, unde s-a întâmplat, de asemenea, un scandal, jucătorii mei fiind ameninţaţi cu bătaia. Atunci, ei s-au retras de pe teren la pauză, deşi conduceau cu scorul de 3-0, ca să nu o păţească. Culmea, în loc să sancţioneze echipa adversă, Cavalerul Trac, AJF Vâlcea ne-a taxat tot pe noi şi am pierdut meciul la «masa verde» Şi de această dată, la Creţeni, am avut parte de o nouă atitudine violentă a adversarilor! Băieţii au prins o frică enormă de a mai juca în deplasare, pentru că aproape peste tot au văzut că pot s-o încaseze rău de tot, ceea ce e înadmisibil! După meciul de la Cernişoara, nu am mai trimis memoriul de protest către AJF, pentru a semnala că aşa nu se mai poate juca fotbal în judeţ, pentru că am crezut că incidentele se vor opri şi pentru că nu prea sunt un om care vrea cu orice preţ să facă scandal! Dar acum cred că s-a ajuns într-o situaţia dramatică, iar AJF trebuie să ia măsuri! În Vâlcea, se joacă un fotbal foarte urât, pentru că s-au tot tolerat în ultima perioadă asemenea acte de violenţă. Se ştie şi situaţia arbitrului Cătălin Buşi, care a fost lovit grav tot la Cernişoara, iar sancţiunea a fost una minină. E păcat că celor de la AJF le place să se scalde în mocirla asta!”, a subliniat Ilie Boiangiu.
După incidentul produs la Creţeni, arbitrul Ionuţ Cojocaru i-a reţinut carnetul de joc al fotbalistului agresor de la echipa gazdă, Dumitru Florian Popescu. Pe baza relatărilor centralului şi ale observatorului Marian Matei (din Drăgăşani), Comisia de Disciplină a AJF Vâlcea l-a şi sancţionat aspru pe jucătorul în cauză, în şedinţa de marţi, 19 iunie. Astfel, Popescu a primit nu mai puţin de 16 etape de suspendare. (N.C.)