Liga 6Fotbal

S-a relansat lupta pentru primul loc în Superligă! Minerul Costeşti a câştigat derby-ul cu Viitorul Dăeşti

Etapa cu numărul 13 din Superligă, a doua din retur, a fost cu ghinion pentru lidera campionatului. Viitorul Dăeşti, formaţie care avea punctaj maxim înaintea acestei runde, a pierdut primul meci din acest sezon. Gruparea pregătită de Gabriel Mangalagiu a fost învinsă de Minerul Costeşti, la Fedeleşoiu, cu scorul de 2-0. Oaspeţii au deschis scorul după doar 7-8 minute de joc, din penalti. Ionuţ Vladu a transformat lovitura de pedeapsă. În partea secundă, gazdele au rămas în inferioritate numerică şi, în aceste condiţii, le-a fost mult mai greu să emită pretenţii la un rezultat pozitiv. Cu 10 minute înainte de final, „Dede” Traşcă a majorat avantajul echipei sale la 2-0.
Astfel, s-a relansat lupta pentru primul loc în eşalonul de elită judeţean. În acest moment, între lidera, Viitorul Dăeşti şi echipa de pe locul secund, Minerul Costeşti, mai este o diferenţă de doar două puncte. „Am controlat meciul de la un capăt la altul. Băieţii au făcut un joc bun. Rezultatul este meritat. Felicitări AJF-ului pentru decizia de a delega la acest meci o brigadă de arbitri din alt judeţ”, a spus Răzvan Milosteanu, antrenorul grupării din Costeşti, după succesul din derby. După cum am anunţat, partida a fost condusă de o brigadă de arbitri experimentată, din judeţul Dolj, care l-a avut la centru pe Sebastian Colţescu (arbitru purtător al ecusonului FIFA).