Liga IVFotbal

Premieră în fotbalul judeţean! Olteţul Bălceşti a contestat toţi jucătorii echipei Inter Lăpuşata!

Formaţia din comuna primarului Nicolae Joiţa a mai făcut o victimă în Seria Sud a Ligii a IV-a. Duminică, 30 septembrie, Inter Lăpuşata s-a impus cu scorul de 4-1 în deplasare, în faţa formaţiei Olteţul Bălceşti. Prima repriză s-a încheiat la egalitate: 1-1. Oaspeţii au deschis scorul prin Mijata, dar au fost egalaţi pe contraatac. „La pauză am stat de vorbă cu băieţii şi le-am spus să stea liniştiţi, să-şi vadă de joc, să fie serioşi, că-i batem. În repriza secundă nu am avut nicio emoţie. Au marcat Tudor Chitian, de două ori şi Ludovic „Laly” Korea. Chiar dacă am avut această serie de rezultate pozitive, nu ne gândim la promovare. E devreme. Luăm fiecare meci în parte. Mă bucură faptul că avem cea mai bună apărare din serie. În şase etape, avem doar cinci goluri primite. Faţă de sezonul precedent, sunt câteva schimbări în lot. S-au întors Codruţ Gherman şi Sorin Dincă. De asemenea, am mai reuşit să realizăm un transfer important. L-am adus pe George Purcaru, de la Grădiştea, care este profesor aici la noi, la Lăpuşata. E un câştig pentru echipă”, a spus Viorel Zamfirache, oficialul formaţiei din Lăpuşata, după succesul de la Bălceşti. De menţionat ar mai fi că „meciul” nu s-a încheiat după ultimul fluier al arbitrului. Gazdele nu au acceptat înfrângerea, iar la final au contestat toată echipa adversă, respectiv pe toţi cei 13 jucători, lucru nemaivăzut în fotbalul judeţean şi poate chiar în România. Arbitrii i-au fotografiat pe jucătorii grupării din Lăpuşata şi i-au pus să-şi treacă datele în raport. „Au contestat toată echipă. Nu ştiu care a fost motivul. Dacă ne-au contestat valoarea, îi înţeleg, pentru că jucătorii noştri au valoare mare. Poate s-au supărat că le-am dat doar patru goluri. Oricum, e dreptul lor să încerce. Nu m-a deranjat acest lucru. Nu avem ce pierde. Doar că o să-mi fie greu să aduc toţi jucătorii la Vâlcea, la AJF, dacă mi se va cere acest lucru. Cel mai greu îmi va fi să-mi aduc ginerii, pe Burlan, de la Alba Iulia şi pe Chitian (FOTO), de la Sibiu. Unul apără poarta echipei, iar celălalt dă goluri, e atacant. Chitian a marcat în toate meciurile din acest sezon în care a jucat. Toţi au fost fotografiaţi, şi-au scris datele în raport”, a precizat Viorel Zamfirache, cu privire la contestaţia celor de la Olteţul Bălceşti de la finalul jocului.