Petrecere la FC Băbeni 2, după cel de-al 13-lea succes din acest sezon

Duminică, 27 mai, formaţia aflată în fruntea clasamentului Seriei Sud a Ligii a V-a, FC Băbeni 2, a câştigat cel de-al 13 meci din acest campionat. Adversara, Olteţul Sineşti, le-a ţinut piept băbenarilor doar o repriză, încheiată la egalitate, scor 0-0. Pauza s-a dovedit un sfetnic bun pentru jucătorii gazdelor, care, în primele 45 de minute, în loc să-şi vadă de joc, au stat mai mult să se certe între ei. În partea secundă, spiritele s-au calmat, iar Claudiu Şchiopu şi colegii săi au reuşit deschiderea scorului. Florin Drăghia a adus-o pe lideră în avantaj, iar Petruţ Durac a majorat avantajul la 2-0. Oaspeţii au redus din diferenţă, însă nu au reuşit să încurce planurile băbenarilor, care au înlăturat orice dubiu în privinţa învingătoarei, înscriind şi golul 3. Alex Mutu a fost ultimul care şi-a trecut numele pe lista marcatorilor. Imediat după terminarea partidei, la baza sportivă de la Valea Mare s-a dat startul la petrecere. Cheful s-a întins pe durata a câteva ore, până când ploaia i-a gonit pe fotbalişti. Băbenarii promit o petrecere şi mai mare săptămâna viitoare, dacă bat la Drăgăşani, pe UTD şi câştigă titlul judeţean. În cazul în care termină pe locul 2, deşi vor avea, de asemenea, drept de promovare, jucătorii echipei-satelit a clubului FC Băbeni nu se vor înscrie în Liga a IV-a.