Olteţul Zătreni a urcat pe locul 4 în Seria Sud din Liga a V-a

* după victoria repurtată în deplasare, la Ştiinţa Laloşu (1-0)

La finele săptămânii trecute, Olteţul Zătreni s-a impus la limită, cu scorul de 1-0 (după 0-0, la pauză), în deplasare, la Recolta Laloşu. Golul victoriei a fost marcat în minutul 55, de Gabriel Herăscu (un tânăr şi talentat fotbalist născut pe 21 octombre 1999). Acesta a punctat dintr-un penalti acordat corect de centralul Florin Păunescu. „Prin cele trei puncte pe care le-am câştigat la Ştiinţa Laloşu, am urcat pe locul 4 în calsamentul Seriei Sud din Liga a V-a. Iar asta deoarece am profitat de eşecul celor de la CS Şuşani, în deplasare, la codaşa Zorile Scundu (0-2). Chiar am fost surprinşi enorm că fotbaliştii din Şuşani au luat bătaie pe terenul echipei care ocupa ultimul loc în clasament, înaintea rundei! Putem să mai urcăm încă o poziţie în ierarhie săptămâna aceasta, dacă-i vom învinge pe cei de la Oltul Ioneşti. Consider că e foarte posibil un succes, mai ales că am avut evoluţii bune în primăvară, iar aici mă refer nu doar la meciurile oficiale, ci şi la cele amicale. Practic, am pierdut doar o partidă în această perioadă, cea cu lidera CS Guşoeni, de pe teren propriu, din 12 martie, cu 1-4”, ne-a declarat antrenorul echipei Olteţul Zătreni, Nicolae Vâlcu.

Derbiul cu Oltul Ioneşti se va juca la Grădiştea

Meciul important pe care Olteţul Zătreni îl va juca în compania formaţiei Oltul Ioneşti e programat duminică, 4 iunie, când în localitatea administrată de primarul Constantin Liţoiu se vor desfăşura festivităţile prilejuite de Ziua Comunei Zătreni. Din acest motiv, Nicolae Vâlcu nu le va putea oferi locuitorilor posibilitatea de a vedea LIVE derbiul cu Ioneşti, deoarece scena pe care vor avea loc toate spectacolele de muzică populară va fi amplasată chiar pe terenul de fotbal. Antrenorul de la Olteţul Zătreni a declarat că partida se va juca la Grădiştea. „Din păcate, nu a existat nici posibilitatea de a devansa meciul cu o zi, deoarece oricum scena va fi montată pe stadion încă de sâmbătă. În aceste condiţii, am avut două variante pentru a juca partida cu Oltul Ioneşti: Livezi şi Grădiştea. Ne-am fi dorit să evoluăm la Livezi, pentru că era mai aproape, dar din diferite motive nu s-a putut. Până la urmă, ne-am înţeles cu primarul Ilie Boiangiu, să jucăm pe cochetul stadion din Grădiştea”, a conchis Vâlcu. (N.C.)