Olteţul Zătreni a debutat cu o victorie în noul sezon al Ligii a V-a

* echipa din comuna administrată de Constantin Liţoiu a dispus, în deplasare, de CS Şuşani, cu 3-1

Olteţul Zătreni a pornit în trombă în noul sezon al Ligii a V-a. În runda inaugurală, trupa din comuna administrată de primarul Constantin Liţoiu s-a impus în deplasare, pe terenul celor de la CS Şuşani, cu scorul de 3-1 (după 2-1, la pauză). Golurile echipei învingătoare au fost marcate de Gabriel Herăscu (din penalti) şi Petre Calciu (alias „Bebe”) – de două ori. „Mă bucură enorm această victorie, mai ales că am învins pe terenul unei formaţii de care ne temeam. CS Şuşani a fost una dintre grupările bune din Liga a V-a în precedentul sezon, pe care l-a terminat pe locul 3, înaintea noastră. Tocmai de aceea ne-a fost frică de acest meci, dar până la urmă ne-am descurcat cu brio. I-am surprins pe adversari cu jocul bun pe care l-am practicat. Altfel însă, partida a fost una foarte disputată. La scorul de 0-0, CS Şuşani a avut o lovitură de la 11 metri, pe care a ratat-o. Ulterior, după 5 minute, şi noi am beneficiat de un penalti, pe care Gabriel Herăscu l-a transformat. Ulterior, am fost egalaţi, 1-1, dar pe final de repriză ne-am desprins din nou, 2-1, iar în al doilea mitan am mai marcat o dată şi am stabilit astfel scorul final, 3-1”, a declarat antrenorul echipei din Zătreni, Nicolae Vâlcu.

Antrenorul Nicolae Vâlcu nu concepe să rateze cele trei puncte din meciul cu Olteţul Sineşti

În următoarea etapă, care va avea loc la finele săptămânii, Olteţul Zătreni va înfrunta, pe teren propriu, formaţia Olteţul Sineşti, nou-înfiinţată în această vară. Antrenorul Nicolae Vâlcu consideră că fotbaliştii săi ar putea avea un meci lejer, mai ales că i-au mai învins deja o dată pe elevii lui Marian Truşcă, într-un amical care a avut loc înainte de startul sezonului. „Cei din Sineşti au perdut în prima rundă, pe teren propriu, cu Ştiinţa Laloşu (2-0), iar asta înseamnă că nu prea sunt în formă. Noi avem şi un ascendent moral asupra lor, deoarece i-am învins deja într-un meci de pregătire, ultimul pe care l-am jucat înainte de a începe campionatul. Partida a avut loc chiar pe terenul adversarilor, unde am câştigat cu scorul de 7-1, în condiţiile în care meciul s-a întrerupt în minutul 70, din cauza ploii torenţiale. Vrem să ne impunem şi de această dată şi să bifăm astfel a doua victorie din sezonul actual. Nici nu concep să nu ne impunem, pentru că suntem evident mai buni şi mai experimentaţi”, a adăugat Vâlcu.

Fotbaliştii de la Olteţul Zătreni au avut victorii pe linie în amicalele din această vară

În încheiere, antrenorul de la Olteţul Zătreni a mai declarat că echipa sa a avut rezultate foarte bune în perioada de pregătire din această vară. Practic, „sudiştii” au obţinut numai victorii pe linie în cele 4 partide jucate. „La Cupa Olteţul, pe care am organizat-o chiar la Zătreni, am trecut de Old Boys Zătreni, cu 4-3, apoi de Faurul Livezi, cu 3-1. Ulterior, am mai jucat un amical cu Faurul Livezi, în deplasare, pe care l-am câştigat de asemenea tot cu 3-1. Culmea, cu formaţia din Livezi ne-am întâlnit şi în Cupa României, iar victoria ne-a aparţinut tot nouă, cu 6-3. În fine, în ultimul amical, am învins Olteţul Sineşti, cu 7-1, în doar 70 de minute. Aşa cum se observă, am bătut de trei ori echipa din Livezi, ceea ce înseamnă foarte mult pentru noi, mai ales că adversarii sunt din Liga a IV-a. Dar, deşi evoluează la acel nivel, nu înseamnă neapărat că sunt mai puternici decât noi. De altfel, în primăvară, am disputat un amical şi cu Ştiinţa Grădiştea, o altă echipă din zonă care joacă în Liga a IV-a, pe care l-am câştigat şi atunci clar, cu 5-2. Opinia mea e că în Liga a IV-a sunt echipe de acelaşi nivel ca la «Onoare», şi cred că ar fi foarte oportun să se propună desfiinţarea acesteia şi contopirea cu Liga a V-a”, a încheiat Nicolae Vâlcu. (N.C.)