Olteţu Bălceşti s-a apropiat din nou la 4 puncte de lidera Olteţul Alunu

* Marius Popescu şi Laurenţiu Preda au semnat victoria importantă din ultima etapă (2-1, în deplasare, la Inter Lăpuşata)

Duminică, 23 aprilie, Olteţu Bălceşti 2014 a câştigat derbiul de la Inter Lăpuşata şi a scăpat astfel de o rivală importantă în lupta pentru titlul de campioană în Seria Vest din Liga a IV-a. Viorel Merişeanu, Marian Niţă & Co. s-au impus cu scorul de 2-1, după ce au fost conduşi însă la pauză cu 1-0. Pentru formaţia antrenată de Viorel Zamfirache a punctat golgheterul Tudor Chitian, în timp ce bălceştenii au întors rezultatul în repriza secundă, prin Marius Popescu şi Laurenţiu Preda. Oaspeţii au marcat golul decisiv chiar la ultima fază a meciului, după o minge pierdută aiurea de un fundaş de la Lăpuşata, în preajma propriei suprafeţe de pedeapsă.

Bălceştenii s-au impus în faţa Interului în toate cele trei partide din acest sezon

„Am avut parte de un meci foarte greu la Lăpuşata, iar la final ne-am bucurat enorm că ne-am trecut în cont toate cele trei puncte puse în joc. Misiunea noastră a fost dificilă şi pentru că Inter e o echipă foarte bună, cam atipică pentru campionatul judeţean, deoarece dispune de jucători masivi, înalţi şi puternici, în faţa cărora e greu să câştigi dueluri unu la unu. În schimb, nouă ne place mult să pasăm şi să construim, ceea ce la Lăpuşata n-am prea reuşit, în special în prima repriză. Iar asta şi pentru că adversarii au intrat pe teren cu o ambiţie foarte mare împotriva noastră, generată de faptul că ne impusesem în primele două meciuri din sezonul actual. De aceea, interiştii erau hotărâţi să câştige în sfârşit în faţa noastră. Dincolo de aceste aspecte, avem tot respectul pentru formaţia din Lăpuşata, care e una foarte-foarte bună, cu jucători extrem de ambiţioşi. Pe fondul acestor lucruri, a rezultat un meci de luptă şi aprig disputat”, a declarat Marian Niţă, preşedinte şi jucător de bază la Olteţu Bălceşti 2014.

Duminica trecută, Viorel Merişeanu & Co. au lovit decisiv la ultima fază a meciului

Acesta a explicat în continuare şi cum a decurs partida de duminica trecută. „Meciul a fost unul de 1, X sau 2, se putea impune oricare din echipe! Partida a avut două reprize diametral opuse. În prima, când noi am jucat şi contra vântului, n-am reuşit să ne facem jocul, aşa că interiştii au condus cu 1-0 la pauză. În a doua repriză, când am avut vântul în spate, am întors jocul în favoarea nastră. Prima oară, a marcat Marius Popescu, după o acţiune personală de toată frumuseţea, după care am ratat încă două ocazii rare de gol, prin Marius Popescu şi Andi Grigore, din situaţii de unu la unu cu portarul advers (n.r.: Laurenţiu Burlan), care cred că e unul dintre cei mai buni din seria noastră. Apoi, a fost rândul interiştilor să aibă o şansă identică în careul nostru, prin Tudor Chitian, dar goal-keeper-ul Marian Bărbuleţ a apărat miraculos. În prelungiri, la ultima fază a meciului, când nimeni nu se mai aştepta, un jucător de-al lor a pierdut o minge în faţa careului de 16 metri, Andrei Vasile a recuperat-o şi i-a pasat lui Laurenţiu Preda, care a înscris pentru 2-1. Imediat după aceea s-a fluierat sfârşitul meciului”, a adăugat Niţă.
În acest duel, pentru Olteţul Bălceşti au evoluat: Marian Bărbuleţ – Ionuţ Vîlcea, Alin Manoloiu, Marian Niţă, Laurenţiu Preda, Andi Grigoe, Ionuţ Mazilu, Tibi Ninciuleanu, Marius Buică, Florin Mihai, Marius Popescu. După pauză, au mai intrat Andrei Vasile, Viorel Merişeanu, Daniel Niţă şi Adrian Paniţă. „Eu m-am accidentat în repriza secundă, aşa că din minutul 60 i-am lăsat locul pe teren lui Viorel Merişeanu, care e şi antrenorul principal al echipei. De-atunci şi până la final, a fost rândul meu să-i dirijez pe jucători de pe margine, până ce ne-am impus. Meritele pentru rezultatele bune din ultima perioadă îi aparţin însă lui Merişeanu”, a încheiat Marian Niţă. (N.C.)