Minerul Berbeşti a rămas pe primul loc şi după derby-ul cu Inter Lăpuşata

În Seria Sud a Ligii a IV-a pe primul loc în ierarhie se situează Minerul Berbeşti, singura formaţie care nu a pierdut nici un meci din cele şapte disputate în acest sezon. Pe teren, nici Valea Mare nu a pierdut, însă formaţia primarului Constantin Briceag are o înfrângere la „masa verde”, cu CS Guşoeni. Ca rezultat negativ, Minerul Berbeşti are o singură remiză, 1-1, la Ioneşti. Şi duminică se anunţa un meci greu pentru trupa condusă de Laurenţiu Gherghe şi Marian Văduva. „Minerii” au jucat, în deplasare, cu cea de-a treia clasată, Inter Lăpuşata. Lucrurile au mers, însă, bine pentru oaspeţi. Aceştia au trecut în avantaj după doar zece minute de joc. Bîrdac a obţinut un penalti, transformat precis de Bogdan Nica. În minutul 37 s-a restabilit egalitatea, golgheterul gazdelor, Tudor Chitian, punctând pentru 1-1, tot din penalti. Scorul pauzei a fost, însă, 2-1 în favoarea oaspeţilor. Acelaşi Nica a punctat pentru Berbeşti. În partea secundă, Nica a ieşit accidentat de pe teren. „Minerii” nu au suferit pentru această pierdere. Au mai punctat, în repriza a doua, de alte două ori. Căpitanul Cătălin Bîrdac, cel care a obţinut penaltiul din prima parte a întâlnirii şi Adrian Amzuloiu şi-au trecut, de asemenea, numele pe lista marcatorilor. Partida s-a încheiat la scorul de 4-1 pentru oaspeţi, care au dovedit, astfel, că sunt pregătiţi pentru următorul derby, cu Valea Mare, care va avea loc la Berbeşti, la finele acestei săptămâni. Altfel, oficialii şi jucătorii de la Minerul Berbeşti, au dorit să dedice rezultatele de până acum Primăriei Berbeşti şi consilierilor locali şi să le mulţumească astfel pentru sprijinul pe care l-au acordat echipei de fotbal până în prezent. (S.S.)