Minerul Berbeşti a preluat şefia în Seria Sud a Ligii a IV-a

Formaţia lui Laurenţiu Gherghe, Minerul Berbeşti, e neînvinsă în noul sezon. După victoriile cu Olteţul Bălceşti şi FC Băbeni 2, Bogdan Nica şi colegii săi au câştigat şi duelul de pe teren propriu, cu Sportul Genuneni. Partida s-a încheiat la scor de tenis: 6-3 pentru gazde. Deşi nu pare un rezultat strâns, oaspeţii şi-au vândut scump pielea. Au deschis scorul la Berbeşti după o gafă a adversarilor. Cosmin Bîlă s-a trezit cu mingea la picior, în apropiere de careul advers şi a profitat de şansa avută: 0-1. Până la pauză, însă, gazdele au preluat controlul jocului. Surugiu a egalat în minutul 34, iar Mihai Dinuţoiu a înscris, în minutul 38, pentru 2-1, rezultat înregistrat şi la pauză. În partea secundă, la un sfert de oră de la reluare, s-a făcut 2-2. Acelaşi Cosmin Bîlă a punctat pentru Sportul Genuneni. Echilibrul s-a menţinut doar cinci minute. „Minerii” s-au aşezat din nou la timonă după un autogol. Marius Voicu a executat o lovitură liberă, mingea a lovit bara, apoi l-a „lovit” şi pe portarul Robert Iordănescu şi a ajuns în plasă: 3-2. Voicu şi-a pus amprenta şi pe golul de 4-2. Bogdan Popescu & Co. nu au renunţat, însă, la luptă. Euro-golul lui Bogdan Cocoş, din minutul 78, ce a contat pentru scorul de 4-3, le-a dat încredere celor din Genuneni că pot produce surpriza la Berbeşti. Nu s-a întâmplat aşa cum şi-ar fi dorit oaspeţii. În minutul 88, Bogdan Nica a înlăturat orice dubiu în privinţa câştigătoarei. A punctat pentru 5-3, iar în prelungiri, fundaşul Bogdan Dinică a pus „cireaşa pe tort”: 6-3. Succesul cu Sportul Genuneni a urcat-o pe Minerul Berbeşti pe primul loc în Seria Sud a Ligii a IV-a, la egalitate de puncte cu Viitorul Valea Mare, dar cu un golaveraj mai bun decât trupa lui Constantin Briceag. În runda a patra a sezonului, gruparea lui Laurenţiu Gherghe va avea un nou test important, în deplasare, cu Ştiinţa Grădiştea.