AS Mihăeşti s-a impus surprinzător în faţa liderei Foresta Mălaia (3-1)

Astăzi, s-a deschis oficial sezonul de primăvară în fotbalul judeţean. Într-unul dintre cele două meciuri programate de AJF Vâlcea s-au înfruntat echipele AS Mihăeşti şi Foresta Mălaia. Deşi se aflau pe poziţii diametral opuse în clasament (mihăeştenii erau pe ultimul loc, în timp ce oaspeţii au iernat în fruntea ierarhiei), câştig de cauză au avut fotbaliştii din comuna primarului Constantin Bărzăgeanu.
Marinel Mazilu & Co. au profitat din plin de problemele de efectiv din tabăra liderei (pentru care n-au evoluat mulţi dintre titulari) şi s-au impus cu scorul de 3-1. Foresta Mălaia a deschis scorul prin Cristian Voicu (în minutul 2), dar a fost egalată de Cristian Becu (în minutul 10). AS Mihăeşti a mai marcat o dată în minutul 38, prin tânărul Valentin Bardac, astfel că a terminat prima repriză în avantaj: 2-1. Foresta Mălaia a făcut deplasarea cu doar 13 jucători la partida de la Mihăeşti (având doar două rezerve), iar acest lucru a contat. După ce lidera a efectuat două schimbări, s-a accidentat şi Mădălin Târş, astfel că oaspeţii au evoluat, din minutul 55, în inferioritate numerică pe teren. Din această cauză, trupa primarului Gabriel Ţolea nici nu a mai putut să revină în joc. Scorul final (3-1) avea să fie stabilit de un alt june, Marin Cucu (în minutul 57).
Cealaltă partidă restanţă care s-a disputat astăzi a contat pentru şaisprezecimile Cupei României – faza judeţeană şi a opus echipele Viitorul Valea Mare şi FC Păuşeşti Otăsău. Meciul s-a încheiat cu victoria oaspeţilor, cu scorul de 2-1, care s-au calificat astfel în optimi. Interesant este faptul că gazdele au condus cu 1-0 la pauză. La final, primarul Constantin Briceag a acuzat prestaţia arbitrului Iulian Truşcă, pe care l-a făcut vinovat că a acordat un penalti gratuit în favoarea adversarilor (din care aceştia au şi marcat pentru 2-1), în aceeaşi fază eliminându-l în plus şi pe jucătorul Mihai Radu (de la Viitorul Valea Mare). În următoarea fază a Cupei României, care va avea loc week-end-ul viitor, FCPO se va duela cu FC Băbeni. (N.C.)