AS Mihăeşti a obţinut al 18-lea succes din acest sezon şi a acces în sferturile Cupei României

Duminică, 17 decembrie, campioana de iarnă din Seria Est a Ligii a IV-a, AS Mihăeşti, s-a deplasat la Slătioara, pentru confruntarea cu Măgura, din localitate, meci contând pentru optimile fazei judeţene a Cupei României. Favoriţii s-au impus în acest meci cu scorul de 5-2. La pauză a fost 2-0 pentru AS Mihăeşti. La reluare s-a făcut 3-0, apoi gazdele au redus din handicap (3-1), însă imediat s-a refăcut diferenţa (4-1). Până la final, Măgura a mai punctat o dată, însă şi oaspeţii s-au mai bucurat pentru încă un gol. Pentru trupa coordonată de Cristi Rădulescu şi Marinel Mazilu au înscris (cine altcineva!?) golgheterii acestei formaţii şi probabil chiar ai campionatului, Cosmin Văcaru şi Mădălin Bărzăgeanu. Văcaru a realizat „dubla”, iar fiul primarului din Mihăeşti şi-a trecut în cont hattrick-ul. „A fost un joc frumos. Gazdele s-a comportat foarte bine, cum rar întâlneşti la Liga a V-a. Poate că aşa sunt ei mereu. Oricum, merită toate felicitările pentru fair-play, în frunte cu primarul localităţii, care, de asemenea, ne-a primit foarte bine. Îi felicit şi pe băieţii mei, care au avut o primă parte a campionatului foarte bună. Din 20 de jocuri, în campionat şi în cupă, am pierdut doar două. Cu mai multă atenţie din partea noastră, ar fi fost totul perfect. În Cupă, ne dorim să trecem chiar mai departe de sferturi. Dacă am ajuns până aici, putem să ne gândim chiar şi la trofeu”, a spus Cristi Rădulescu, antrenorul echipei din Mihăeşti, după meciul din optimi, de la Slătioara. Acesta le-a mai transmis jucătorilor şi primarului localităţii să aibă parte de sărbători fericite. Pe băieţi, îi aşteaptă din nou la pregătire după jumătatea lunii ianuarie. Nu s-au stabilit detaliile programului de după sărbători, însă acesta va include, cu siguranţă, mai multe antrenamente şi jocuri amicale, dar nu este exclus nici chiar un scurt stagiu de pregătire, de câteva zile. (S.S.)