Meci întrerupt la Stroeşti, după ce ACS Vâlcea Sport a rămas în doar şase jucători pe teren

Pe lângă meciul Forestierul Romani – Tineretul Surpatele, care s-a întrerupt în minutul 65, la scorul de 8-1 pentru horezeni, după ce formaţia vizitatoare a rămas în şase jucători pe teren, o altă partidă din Seria Nord a Ligii a V-a a avut o desfăşurare asemănătoare. Este vorba de jocul Prim Stroeşti – ACS Vâlcea Sport, care s-a încheiat în minutul 70 cu o mare surpriză, scorul în acel moment find 3-0 pentru formaţia gazdă.
Spre deosebire de meciul de la Romani, la Stroeşti lucrurile ar fi stat însă puţin altfel. Din câte se pare, „necazul celor de la ACS Vâlcea Sport de a rămâne în inferioritate a fost pe undeva orchestrat”, a dezvăluit un martor ocular prezent la stadion. Motivul pentru care râmnicenii au recurs la un asemenea gest disperat are legătură cu prestaţia sub aşteptări a arbitrului Daniel Florescu.

Arbitrul Daniel Florescu a refuzat un penalti echipei vizitatoare

ACS Vâlcea Sport a făcut deplasarea la Stroeşti cu doar 11 jucători, iar în minutul 70, la 3-0 pentru adversari, a primit un penalti. Imediat după aceea, centralul Daniel Florescu a anulat lovitura, din câte se pare la presiunile jucătorilor echipei gazdă, aşa cum susţin cei din Râmnic. „În semn de protest, comanda a fost clară de pe banca tehnică: ne retragem de pe teren, dar nu oricum!”, a mai afirmat sursa noastră.
Ei bine, ca să nu ia amendă, oaspeţii s-ar fi dat loviţi unul câte unul, până ce au mai rămas doar şase jucători pe teren! Astfel, arbitrul Florescu a constatat că nu se mai îndeplineşte una dintre condiţiile stipulate în regulament (cea legată de numărul minim de jucători pe care o echipă îi poate alinia) şi a întrerupt meciul.
„La Stroeşti, arbitrajul a fost clar în favoarea gazdelor, arbitrii au trecut mereu cu vederea jocul dur al stroeştenilor. Din păcate, observatorii vin degeaba la stadion, nu scriu nimic în raportul lor. În plus, sancţiunile AJF nu-i mai sperie pe jucătorii recalcitranţi, de aceea îşi permit unii să pună o presiune enormă asupra arbitrilor şi adversarilor”, a mai declarat un alt „microbist înfocat”, prezent de asemenea la meciul de la Stroeşti. (N.C.)