Liga IVLiga 6

Mai greu decât o arată scorul. Unirea Tomşani a trecut de Mădulari. Răzvan Milosteanu, decisiv

Formaţia primarului Daniel Dimulescu aspiră la promovarea în eşalonul de elită judeţean. Înaintea realuării luptei pentru promovare, CS Mădulari a avut şansa să-şi măsoare forţele cu două echipe din Superligă. Pe prima dintre ele, FC Băbeni, a eliminat-o din Cupa României. Sâmbătă, 7 martie, gruparea pregătită de Marius Munteanu şi Mihai Hăloiu a primit vizita celor de la Unirea Tomşani. Deznodământul nu a mai fost favorabil gazdelor. Gruparea primarului Dumitru Pearcu s-a impus cu scorul de 5-1. Nu a avut o misiune aşa de uşoară precum o arată scorul. Tomşănenii s-au desprins după minutul 75. La pauză a fost 2-1 pentru oaspeţi. Unirea a trecut în avantaj după 15 minute de joc. Şurlin a fost servit impecabil şi din apropierea liniei porţii, lateral drepta, a trimis un lung de linie pe sub portarul Murgoci. Apoi, în decurs de câteva minute, Bucă a lovit bara de două ori. A doua oară a fost cu noroc. Mingea a revenit la ”Lică” Grigoroiu, care a dublat avantajul echipei sale. În prima repriză, gazdele au solicitat acordarea unui al doilea galben pentru un jucător al adversarilor.

Fraţii Buniţă şi-au dat la ”gioale”

Tot în prima repriză au marcat şi gazdele, după un duel între fraţii Buniţă. Nicu i-a dat peste picioare, în careu, lui Toni, iar arbitrul a indicat punctul cu var. Lovitura de pedeapsă a fost transformată precis de Paul Pagâu, care a redus din diferenţă (2-1). În partea secundă, CS Mădulari a avut mai multe ocazii de a egala. Au ratat Răzvan Vlad, Toni Buniţă. Pe final de joc, experiementatul atacant al celor de la Tomşani, Răzvan Milosteanu, a făcut diferenţa. A provocat o eliminare în tabăra adversarilor. Mădălin Vlad a primit roşu pentru ţinere în postură de ultim apărător. Chiar şi în 10, cei de la Mădulari şi-au mai creat ocazii de a înscrie prin Mateiaşi şi Clenci. Nu le-au valorificat şi au fost taxaţi. Unirea a profitat, până la urmă, de omul în plus. În ultimele 15 minute a marcat de trei ori. Ion Grigoroiu a realizat ”dubla”. A marcat pentru 3-1 după o fază fixă. Mingea a fost respinsă de Murgoci în capul acestuia. Ultimele două reuşite ale jocului i-au aparţinut lui Răzvan Milosteanu, care a pus punctul final al partidei la scorul de 5-1 pentru Unirea. (S.S.)