Liga IVFotbal

Lucian Briceag și-a făcut tatăl fericit. A marcat golul calificării în optimile Cupei pentru Viitorul Valea Mare

Viitorul Valea Mare nu a avut meci ușor la Crețeni. Formația primarului Spîrleanu și-a vândut scump pielea. Gazdele au câștigat prima repriză cu un gol înscris în minutul 45 dintr-o execuție frumoasă, de la 35 de metri. Tănărul portar al oaspeților, Remus Stoenescu, a fost spectator. În partea secundă a intrat ”artileria grea”. Cătălin Chiriță, un jucător cu experiență și cu multe calități, care nu a ajuns în startul partidei, a fost pe teren în repriza a doua. A contribuit la înclinarea balanței în favoarea oaspeților. Valea Mare a așteptat, însă, 65 de minute până să marcheze la Crețeni. Florin Diaconu a egalat.

Cu 20 de minute înainte de final, în compartimentul ofensiv al grupării din Valea Mare a apărut și Lucian Briceag. A fost decisiv pentru formația primarului Constantin Briceag. Luci a marcat pentru 2-1. A fost un gol frumos, dintr-o execuție pretențioasă, din voleu, în plasa laterală. Și-a făcut tatăl fericit. Viitorul Valea Mare a avansat în optimile fazei județene a Cupei României. În campionat, Valea Mare speră să urce în clasament, să se îndepărteze de zona ”nisipurilor mișcătoare”. Din retur, pentru îndeplinirea obiectivelor grupării din Valea Mare în Liga a IV-a va mai lupta și Ionuț Mazilu, un mijlocaș central, transferat de oficialii Viitorului de la Alunu. De asemenea, s-a reîntors și portarul Virgil Dumitru. (S.S.)