Acasă Liga I LIGA I

LIGA I

66
0

PLAY-OFF / (LOCURILE 1-6 DIN SEZONUL REGULAT)

Etapa I

• Vineri, 9 martie:
CFR Cluj – CSM Poli Iaşi 2-1 (1-0)
Au marcat: George Ţucudean (10), Billel Omrani (90+3) / Andrei Cristea (84, penalti)

• Sâmbătă, 10 martie:
CS „U” Craiova – Astra Giurgiu 1-0 (0-0)
A marcat: Alexandru Mitriţă (81)

• Duminică, 11 martie:
FCSB – Viitorul Constanţa 2-1 (2-0)
Au marcat: Constantin Budescu (32), Marko Momcilovic (39) / Sebastian Mladen (75)

Clasament

1. CFR Cluj 1 1 0 0 2-1 33p.
2. FCSB 1 1 0 0 2-1 31p.
3. CS „U” Craiova 1 1 0 0 1-0 29p.
4. Viitorul Constanţa 1 0 0 1 1-2 22p.
5. Astra Giurgiu 1 0 0 1 0-1 22p.
6. CSM Poli Iaşi 1 0 0 1 1-2 20p.

Etapa a II-a

• Vineri, 16 martie:
Viitorul Constanţa – CS „U” Craiova (Ora 20.45)

• Duminică, 18 martie:
CSM Poli Iaşi – Astra Giurgiu (Ora 18.00)
CFR Cluj – FCSB (Ora 20.45)

Reguli

• Echipele din play-off vor disputa 10 etape. Astfel, fiecare echipă va juca împotriva celorlalte cinci de două ori (acasă şi în deplasare).
• Punctele obţinute după sezonul regulat au fost înjumătăţite şi rotunjite în plus (ex: CFR Cluj – de la 59 de puncte, are acum 30 de puncte, nu 29,5).
• Toate golurile marcate şi primite în sezonul regulat au fost şterse, iar echipele pleacă în play-off de la golaveraj 0.

PLAY-OUT / (LOCURILE 7-14 DIN SEZONUL REGULAT)

Etapa I

• Vineri, 9 martie:
FC Botoşani – Juventus Bucureşti 0-0

• Sâmbătă, 10 martie:
Concordia Chiajna – Sepsi OSK Sf. Gheorghe 1-1 (1-0)
Au marcat: Andrei Marc (45) / Sebastian Ghinga (90+3)

• Duminică, 11 martie:
FC Voluntari – ACS Poli Timişoara 1-0 (0-0)
A marcat: Florin Cernat (90+4, penalti)

• Luni, 12 martie:
Dinamo Bucureşti – Gaz Metan Mediaş 3-0

Clasament

1. Dinamo Bucureşti 1 1 0 0 3-0 23p
2. FC Botoşani 1 0 1 0 0-0 21p.
3. FC Voluntari 1 1 0 0 1-0 17p.
4. Concordia Chiajna 1 0 1 0 1-1 15p.
5. ACS Poli Timişoara 1 0 0 1 0-1 14p.
6. Sepsi OSK Sf. Gheorghe 1 0 1 0 1-1 11p.
7. Gaz Metan Mediaş 1 0 0 1 0-3 8p.
8. Juventus Bucureşti 1 0 1 0 0-0 7p.

Etapa a II-a

• Vineri, 16 martie:
Juventus Bucureşti – ACS Poli Timişoara (Ora 18.00)

• Sâmbătă, 17 martie:
Gaz Metan Mediaş – Concordia Chiajna (Ora 18.00)
FC Botoşani – Dinamo Bucureşti (Ora 20.45)

• Luni, 19 martie:
Sepsi OSK Sf. Gheorghe – FC Voluntari (Ora 18.00)

Reguli

• Echipele din play-out vor disputa 14 etape. Astfel, fiecare va juca împotriva celorlalte şapte de două ori (acasă şi în deplasare).
• Punctele obţinute după sezonul regulat au fost înjumătăţite şi rotunjite în plus (ex: FC Botoşani – de la 39 de puncte, are acum 20 de puncte, nu 19,5).
• Ultimele două clasate din play-out (locurile 7 şi 8) vor retrograda direct în Liga a II-a.
• Echipa de pe locul 6 va disputa un baraj (tur-retur) cu formaţia de pe locul 3 din Liga a II-a. Meciurile vor avea loc pe 9 iunie (turul) şi 13 iunie (returul).