Laurenţiu Fier: ”Joacă Moleşeală precum Busquets la Barcelona. Nu dă goluri. El e la creaţie, e dirijor”

După o pauză de trei etape, AS Buneşti a regăsit drumul spre succes. Formaţia coordonată de Oane Surcel şi Laurenţiu Fier a reuşit, la finele săptămânii trecute, să se impună în faţa celor de la AS Bărbăteşti. Partida s-a încheiat la scorul de 2-0 în favoarea buneştenilor. Ambele goluri au fost înscrise în prima repriză. ”Am jucat de această dată mai bine chiar şi decât în meciul cu Malaia, pe care l-am câştigat cu 2-1. Bărbăteştiul e echipă bună, însă noi am ştiut să ţinem de rezultat. Am dat dovadă de disciplină tactică. Am înscris două goluri frumoase. Primul, prin minutul 20, iar apoi cu vreo 10 minute înainte de pauză. Au marcat Buga, din lovitură liberă şi mijlocaşul dreapta, Cristi, un copil care a revenit după patru luni de pauză. A avut piciorul rupt. Portarul, Cătălin, a avut o evoluţie bună, Miu, la fel, Buga – super. Toţi au jucat bine. Şi Moleşeală (n.r. – Mihai Nicolae), bineînţeles. El nu dă goluri, e la creaţie, e dirijor. Are cele mai multe assisturi. La 130 de kilograme, joacă Moleşeală la Buneşti precum Busquets la Barcelona. La 2-0, am aplicat tactica celor de la Athletico Madrid şi am închis jocul”, a spus Laurenţiu Fier, cu privire la partida dintre AS Buneşti şi AS Bărbăteşti, încheiată favorabil gazdelor. Fostul portar nu dă indicaţii de pe bancă la meciurile formaţiei din Buneşti, ci din tribună. ”Nu vreau să mă cert cu oamenii, să fiu iar suspendat, mai ales că sunt recidivist. Mai bine stau în tribună, unde pot să mă manifest şi să-mi exprim trăirile din timpul meciurilor ca orice spectator”, a mai adăugat Laurenţiu Fier. (S.S.)