La Vlădeşti, ca la teatru: 4-4!

Marţi, 19 iunie, a fost etapă intermediară în play-out-ul Ligii a IV-a. Printre partidele programate s-a regăsit şi cea de la Vlădeşti, dintre AS Băile Olăneşti (considerată gazdă) şi Stejarul, din localitate. Partida între prima şi ultima clasată din play-out-ul Seriei Est s-a încheiat la egalitate, scor 4-4. Nu se gândea nimeni că se va ajunge la un astfel de deznodământ, după cum au decurs lucrurile. Formaţia coordonată de Ştefan Răcăreanu a deschis scorul după un sfert de oră de joc, după o execuţie de senzaţie a lui Ion Floricu, de la aproximativ 25 de metri de poarta adversă. Nu a durat mult (5 minute) şi s-a făcut 2-0. Andrescu a majorat avantajul grupării din staţiune. După 30 de minute de joc, „tabela” indica un neverosimil 3-0. O nouă „bijuterie”, de această dată a decarului Ionuţ Stoleriu, l-a lăsat spectator pe tânărul portar Angel Dumitrescu. Cu 10 minute înainte de finalul primei reprize, „oaspeţii” au redus din handicap prin Bogdan Grătar, care a profitat de o „bâlbâială” a apărării celor de la Băile Olăneşti. Partea secundă a debutat cu un nou gol al ultimei clasate. A punctat din nou Stoleriu şi la 4-1 jocul părea încheiat. Nu a fost aşa. Răzvan Popescu, intrat pe teren la pauză, a reuşit „dubla” pentru Stejarul Vlădeşti. A mai înscris, din nou, şi Grătar, iar dacă jocul ar mai fi durat încă vreo 5 minute, Stejarul Vlădeşti putea obţine chiar toate cele trei puncte, deşi a fost condusă cu 3-0, apoi cu 4-1. Remiza îi menţine pe Andrei Neagoe şi colegii săi de la Stejarul pe primul loc în play-out. Pe AS Băile Olăneşti, punctul obţinut nu o ajută prea mult. Dacă ar fi câştigat, se putea gândi la surclasarea celor de la Ioneşti şi astfel, printr-o conjunctură favorabilă, chiar la salvarea de la retrogradare.