Jucătorii de la Lăpuşata şi P. Măglaşi s-au întrecut în execuţii spectaculoase

Inter Lăpuşata şi Viitorul Păuşeşti Măglaşi s-au întâlnit duminică, 24 noiembrie, pe terenul formaţiei primarului Nicolae Joiţa, în etapa a XV-a din Liga a IV-a. A fost un joc frumos, încheiat cu victoria gazdelor. S-au marcat patru goluri în această partidă. Toate au fost frumoase. Primul a venit în minutul 22. Chitian, de la mare distanţă, din apropiere de linia de margine, a trimis balonul plasat, spre vinclul porţii oaspeţilor. Golgheterul Inter-ului a fost doar autorul moral al acestei reuşite. Sergiu Cârstea s-a interpus între minge şi poartă şi a împins balonul în plasă. Gazdele au continuat să atace şi şi-au mai creat şi alte ocazii de a înscrie, însă nu au reuşit să se desprindă pe tabelă, intrând la pauză cu un avantaj minim. În minutul 60, jocul putea fi relansat. Formaţia coordonată de Florentin Oprescu a avut o ocazie monumentală de a restabili echilibrul. Din 2 metri, cu poarta goală, căpitanul Dragoş Nicolae a trimis balonul cu capul pe lângă poartă. În loc de 1-1, imediat s-a făcut 2-0, dintr-o lovitură liberă scoasă de ”Pitucu” (”veteranul” Dumitru Rachina). Profesorul Pătraşcu a executat impecabil. Mingea a lovit bara, apoi a depăşit linia porţii. În minutul 70 s-a făcut 3-0. După o combinaţie frumoasă de pase, Florescu a finalizat cu un şut plasat, la colţul lung. În minutul 77, au marcat şi oaspeţii. Liderul celor de la Păuşeşti Măglaşi, Claudiu Dumitru, dintr-o lovitură liberă obţinută la marginea careului, în partea dreaptă, a şutat puternic, balonul a fost deviat direct în vinclu, în colţul opus portarului. S-a terminat 3-1. Pentru Lăpuşata a fost a şaptea victorie din acest sezon. (S.S.)