Inter Lăpuşata şi AS Mihăeşti ”au dat-o la pace”

În intermediară, Inter Lăpuşata, una dintre pretendentele la podium din Liga a IV-a, a ratat şansa de a se apropia de locul 3. Formaţia lui Viorel Zamfirache şi Ion Mazilescu a pierdut la Malaia. Spera să redreseze situaţia în meciul de pe teren propriu, cu AS Mihăeşti.

Lucrurile au mers bine pentru Lăpuşata în prima repriză. În debutul meciului (minutul 8), oaspeţii au avut şansa de a trece în avantaj. ”Centralul” Iulian Mihai a indicat punctul cu var la o intrarea întârziată a lui Laurenţiu Nicolae la Marinel Mazilu. Din 11 metri, doctorul Mitrache a ratat, însă, oportunitatea deschiderii scorului. În minutul 30, a fost penalti şi la cealaltă poartă. Golgheterul gazdelor, Dani Chitian, a scos o lovitură de pedeapsă pentru gazde după un duel cu portarul advers şi tot el a executat penaltiul. L-a învins pe prospătul câştigător al Supecupei României la minifotbal, Adrian Bălan. 1-0 a fost şi la pauză. În partea secundă ambele formaţii şi-au creat ocazii de a înscrie. Doar una a fost valorificată. În minutul 80, pe contraatac, juniorul Costinel Vlad a marcat pentru 1-1, rezultat înregistrat şi la final. În ultimele 4 minute, oaspeţii au rămas în 10. Laurenţiu Popescu a primit al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu. A făcut un fault tactic, oprind un atac promiţător, care s-ar fi putut încheia cu gol pentru echipa din Lăpuşata. Gazdele nu au avut superioritate. Câteva minute a stat pe margine şi fundaşul Adrian Drăghici, accidentat în urma unui duel cu un adversar.
În acest meci, Inter Lăpuşata s-a bazat pe jucătorii: Enescu – Giuran, Bărbulescu, Gheran, A. Drăghici, Nicolae, Văcaru, Cîrstea, Chitian, Gherman, Pătraşcu. Au mai intrat: E. Drăghici, Bocşe şi Dicu.
AS Mihăeşti a mizat pe: Bălan – Ştefan, Mojoiu, Băiaşu, Sârbu, Flămânzeanu, Popescu, Mitrache, Vlad, Mazilu şi Mitală. A mai jucat: Amărăzeanu. (S.S.)