Fotbaliştii lui Puiu Niţulescu au luat medalia de aur la turneul Academiei Milan

Echipa de copii născuţi în anii 2008 şi 2009, de la ACS ProSport Vâlcea, a impresionat la primul mare turneu la care au participat în afara judeţului. Puştii antrenaţi de Puiu Niţulescu au câştigat competiţia desfăşurată în Craiova şi organizată de Academia Milan. În faza grupelor, vâlcenii au câştigat toate cele trei meciuri disputate, cu Işalniţa, Craiova şi Academia Milan, iar, în semifinală, s-au impus la loviturile de departajare (3-2) contra celor de la Kids Drobeta Turnu Severin. În finala turneului din Craiova, ACS ProSport a reuşit să treacă cu scorul de 1-0 de reprezentanta din Tg. Jiu. „Le mulţumesc din suflet copiilor pentru seriozitatea de care au dat dovadă la acest turneu foarte puternic. A fost prima lor participare în afara judeţului, de aceea, emoţiile au fost mari. Sunt convins că, pe viitor, vor reuşi să obţină noi rezultate foarte bune şi la alte competiţii puternice. La Craiova, jucătorul nostru, Lucian Sinescu, a fost desemnat cel mai bun portar al categoriei sale de vârstă. Îl felicit şi eu şi îi doresc mult succes pe mai departe. Vinerea aceasta, vom lupta la o altă competiţie puternică, organizată de Isport Rm. Vâlcea, pe stadionul din Zăvoi. Este vorba de Cupa Speranţelor, care va reuni cluburi puternice din toată ţară. Sperăm să facem o figură frumoasă şi aici”, a precizat antrenorul Puiu Niţulescu. (L.C.)