Formaţia lui Nicu Strâmbeanu a încheiat sezonul cu o victorie în faţa vecinilor de la Genuneni

Duminică, 8 iulie, la Frânceşti, s-a consumat un nou derby local din Seria Vest a Ligii a IV-a, între formaţia coordonată de Nicu Strâmbeanu, Victoria şi Sportul Genuneni. Meciul nu a avut o miză deosebită, din moment ce oaspeţii s-au salvat de la retrogradare încă de la mijlocul săptămânii trecute, din intermediară, când au câştigat partida cu Minerul Berbeşti, în timp ce principala rivală din lupta pentru locul 5, AS Creţeni, a pierdut tocmai în faţa celor de la Victoria Frânceşti, iar trupa primarului Spîrleanu anunţase deja că nu se mai prezintă la Grădiştea. Cu toate acestea, deşi cele trei puncte nu contau prea mult în economia clasamentului final, ambele formaţii şi-au dorit să câştige derby-ul de Frânceşti. Fiecare dintre cele două grupări a câştigat câte o repriză. Oaspeţii, pe prima! Sportul Genuneni a intrat la pauză în avantaj după un gol înscris în minutul 45, din lovitură liberă. Bogdan Călugăriţoiu a executat perfect, învingându-l pe George Simion. Prima parte a întâlnirii a fost umbrită şi de o accidentare gravă. Căpitanul echipei din Genuneni, Bogdan Popescu, s-a lovit la cap, după un duel cu un adversar. „Roşcatu’” s-a ales cu arcada spartă şi nu a mai putut continua jocul, fiind nevoit să meargă la spital, pentru a primi îngrijiri medicale de specialitate. În partea secundă a întâlnirii de la Frânceşti, mai pragmatici au fost jucătorii echipei gazdă, care au valorificat şansele avute, spre deosebite de cei de la Genuneni, care au ratat din situaţii mai mult decât clare de a înscrie. Adrian Ilinca a restabilit egalitatea în minutul 68, iar Valentin Purcărin, în minutul 80, a adus-o pe Victoria în avantaj. Partida s-a încheiat la acest scor, 2-1 pentru formaţia lui Nicu Strâmbeanu. La final, s-a produs un „clinci” între cele două părţi, astfel că la petrecerea de final de sezon au rămas doar fotbaliştii din Frânceşti, nu şi cei din Genuneni. În urma acestui succes, Victoria Frânceşti a ajuns la un total de 47 de puncte. E pe primul loc în play-out, însă nu se ştie dacă clasamentul va fi omologat astfel. Se pare că Ştiinţa Grădiştea a făcut o contestaţie după eşecul suferit în faţa celor de la Livezi, iar dacă aceasta va fi soluţionată favorabil, trupa primarului Ilie Boiangiu va fi campioana play-out-ului.