Forestierul Romani, printre performerele Cupei României. Horezenii au făcut show cu Foresta Mălaia, în optimi

Doar două echipe din Liga a V-a au reuşit să obţină calificarea în sferturile de finală ale Cupei României – faza judeţeană. Este vorba de Olteţul Zătreni (care se află la cel de-al doilea sezon de senzaţie în această competiţie, după ce a ajuns în semifinale anul trecut) şi Forestierul Romani (formaţie fondată şi prezidată de Dumitru Drăgănescu). Ambele pot fi numite astfel performerele actualei ediţii, inclusiv prin maniera categorică în care au acces în Top 8.

Echipa din nordul judeţului a punctat doar din faze fixe: trei penaltiuri şi o lovitură liberă

În optimi, Forestierul Romani a trecut de Foresta Mălaia, cu scorul de 8-4 (după 3-3, la pauză), prin golurile marcate de Cristi Radu (3), Ion Luţescu (2), Mihai Stoian şi Cătălin Sima (1). „Meciul a fost unul foarte spectaculos, cu multe goluri! Duelul a fost echilibrat doar în prima repriză, când adversarii ne-au condus de fiecare dată, cu 1-0, 2-1 şi 3-2, dar am reuşit să restabilim mereu egalitatea. Interesant e faptul că mălăienii au înscris numai din faze fixe: două penaltiuri şi o lovitură liberă. După pauză, ne-am desprins categoric, la 7-3, şi nu le-am mai lăsat nicio speranţă adversarilor. În acel moment, Foresta a redus din handicap (7-4), tot dintr-un penalti, cel de-al treilea de care a beneficiat în acest meci. Aşa cum se observă, adversarii n-au punctat deloc din acţiune. Pe final, chiar eu am fost cel care a stabilit scorul final (9-4)”, ne-a declarat Cătălin Sima, jucător de bază al echipei Forestierul Romani. „Ne bucură că am încheiat anul cu un parcurs de excepţie în Cupa României, cu trei victorii, în turul 2, şaisprecimi şi optimi, astfel că am ajuns în optimi”, a mai adăugat Sima. (N.C.)