Florin Costea, gol şi penalti ratat, în meciul de debut la CS Şirineasa

* week-end-ul trecut, elevii lui Gabriel Mangalagiu au dispus pe teren propriu, pe Stadionul „Jiul”, din Petroşani, de CS „U” Craiova II, cu scorul de 2-0

Lui Florin Costea (care a ajuns acum la vârsta de 32 de ani) i-a priit din plin revenirea pe terenul de fotbal. După ce s-a transferat în urmă cu 10 zile la ACS Şirineasa (în Liga a III-a), fostul fotbalist de Liga I a debutat chiar la finele săptămânii trecute pentru noua sa formaţie.

„Briliantul” a bifat primul meci oficial după aproape 11 luni de absenţă

Sâmbătă, 14 octombrie, „Cioară” a marcat şi un gol în partida pe care elevii lui Gabriel Mangalagiu au câştigat-o pe teren propriu, pe Stadionul „Jiul”, din Petroşani, împotriva echipei CS „U” Craiova II, cu 2-0. În duelul cu „satelitul” din Bănie, care a contat pentru cea de-a VIII-a etapă a sezonului, „briliantul” a deschis scorul în minutul 15, iar ulterior a ratat şi un penalti. Florin Costea a evoluat pentru ACS Şirineasa până în minutul 60, când s-a resimţit după lunga perioadă de absenţă de pe teren (11 luni) şi a fost înlocuit. Până la urmă, fotbaliştii trupei finanţate de omul de afaceri Nicolae Sarcină (patronul companiei Succes) şi-au majorat diferenţa chiar în ultimul minut de joc.

Florin Costea va deveni tătic, iubita lui actuală fiind însărcinată

Florin Costea a disputat ultimul meci oficial pe 23 noiembrie 2016, în Liga a II-a, când a îmbrăcat tricoul formaţiei CSM Rm. Vâlcea, în deplasare, la Dunărea Călăraşi (pierdut de trupa din Zăvoi, cu 1-0). „Cioară” a devenit liber de contract în primăvară, după ce echipa alb-verde s-a desfiinţat, şi şi-a căutat apoi fără succes un nou angajament peste hotare (cel mai aproape fiind de un transfer în Cipru, la gruparea de ligă secundă,Othellos Athienou). În cele din urmă, „Briliantul” s-a întors în campionatul românesc şi şi-a dat acordul de a semna cu ACS Şirineasa. El urmează a deveni şi tată nu peste mult timp, iubita lui actuală fiind însărcinată.

Elevii lui Gabriel Mangalagiu sunt lideri incontestabili în Liga a III-a

În acest moment, ACS Şirineasa este lideră incontestabilă în Seria a IV-a din Liga a III-a, cu 22 de puncte în cont (adunate din şapte victorii şi o remiză). Fosta campioană a Vâlcii este secondată de CSM Şcolar Reşiţa (unde a fost instalat recent ca antrenor chiar Daniel Opriţa) şi de CS „U” Craiova II (adversara din ultima rundă), ambele având însă cu opt puncte mai puţin. Peste două runde, Florin Costea & Co. se vor duela în meci direct şi cu cealaltă rivală în lupta pentru promovare, CSM Şcolar Reşiţa, tot acasă, la Petroşani.
Aşa cum se cunoaşte, sub comanda antrenorului Gabriel Mangalagiu, la ACS Şirineasa evoluează încă doi foşti jucători care au mai trecut pe la CSM Rm. Vâlcea. Este vorba de Octavian Vasile şi Ionuţ Iordache, ultimul fiind chiar căpitanul echipei. (N.C.)