FotbalDiverse

Flacăra Horezu a câştigat Supercupa AJF

Sâmbătă, 11 august, la Orleşti, s-a desfăşurat o nouă ediţie a Supercupei AJF. Flacăra Horezu, câştigătoarea Superligii vâlcene, a înfruntat-o pe una dintre contracandidatele la titlu din sezonul trecut, Cozia Călimăneşti, care şi-a adjudecat şi ea un trofeu în stagiunea precedentă, pe cel al Cupei României (faza pe judeţ). Trupa lui Adi Popa, care se pregăteşte de debutul în Liga a III-a, a plecat drept favorită clară în această întâlnire. Şi-a respectat blazonul şi s-a impus fără dubii, cu scorul de 4-0. În prima repriză s-a remarcat Radu Georgescu. Acesta a deschis scorul în minutul 23, după o acţiune frumoasă, iar cinci minute mai târziu tot el a majorat avantajul Flacărei la 2-0, scor înregistrat şi la pauză. În partea secundă s-au înscris tot două goluri. Ciprian Dinu a dus scorul la 3-0, în minutul 50, iar după alte cinci minute, pe lista marcatorilor şi-a trecut numele şi Eduard Neacşu, după o centrare perfectă a lui Samson Nwabueze. La final, atât învingătorii, cât şi învinşii, au fost premiaţi de AJF. De asemenea, a fost recompensat cu o plachetă şi un trofeu şi Daniel Demetrescu. Pentru el, Supercupa AJF a fost ultimul meci arbitrat, după 25 de activitate, timp în care a împărţit dreptatea atât pe terenurile de fotbal din judeţ, cât şi la nivel superior, în Liga a III-a, Liga a II-a şi Liga I.