FC Băbeni 2 a preluat şefia în clasamentul Seriei Sud a Ligii a V-a

Lider surpriză în Seria Sud a Ligii a V-a! După disputarea celei de-a treia etape, FC Băbeni 2 a preluat şefia în clasament. Claudiu Şchiopu şi colegii săi s-au impus cu scorul de 4-1 în faţa penultimei clasate, AS Lungeşti şi au ajuns, astfel, la cel de-al treilea succes consecutiv. În runda trecută, FC Băbeni 2 a câştigat celei trei puncte din partida cu Rapid Voiceşti la „masa verde”. Oaspeţii s-a retras de pe teren în minutul 20, după o altercaţie, în urma căreia a fost eliminat câte un jucător din fiecare tabără. Rapidiştii au considerat că fără cel mai bun jucător al lor (Cristi Vătafu – cel care a primit „roşu”) nu pot câştiga, deşi în acel moment conduceau cu 1-0, iar gazdele rataseră şi un penalti. Date fiind acestea, partida s-a omologat cu 3-0 în favoarea băbenarilor. În prima etapă, FC Băbeni 2 s-a impus cu scorul de 2-1 pe terenul celor de la Zorile Scundu. În cea mai recentă partidă, cea de duminică, 24 septembrie, cu AS Lungeşti, gazdele au înscris toate cele patru goluri în prima repriză. Claudiu Şchiopu a marcat trei dintre ele. Cealaltă reuşită i-a aparţinut lui Marian Radu. În partea secundă, băbenarii nu au mai avut suficientă „energie” pentru a menţine ritmul din prima repriză. Important pentru ei a fost că, în condiţiile în care şi-au pierdut din elan, nu au primit decât un gol. De menţionat ar mai fi că tot în repriza secundă gazdele au ratat şi un penalti. Sărbătoritul Leonard Monea nu a reuşit să-şi facă singur un cadou frumos cu ocazia împlinirii vârstei majoratului. În altă ordine de idei, în etapa viitoare, de duminică, 1 octombrie, FC Băbeni 2 va juca, în deplasare, cu Luceafărul Pesceana. „Sperăm să obţinem şi cea de-a patra victorie. Cei de la Pesceana nu ne-au bătut niciodată. Nu ne temem nici acum de ei. Singurii adversari importanţi suntem chiar noi. Avem un lot subţire din punct de vedere numeric, suntem 13 cu toţi, iar când lipseşte cineva e o problemă. Cu toate acestea, eu mi-aş dori ca anul acesta să atacăm promovarea”, a spus Claudiu Şchiopu, liderul formaţiei FC Băbeni 2.