Echipa de tenis cu piciorul de la CS Chimia a avut o comportare bună la Cupa României

Sâmbătă, 1 iulie, în staţiunea Mamaia, de la malul Mării Negre, s-a desfăşurat Cupa României la fotbal-tenis. La această competiţie a participat şi CS Chimia Rm. Vâlcea. În aceeaşi grupă cu echipa pregătită de Cristi Lazăr s-au mai aflat formaţii din Tg. Mureş, Alexandria şi Bucureşti. CS Chimia a reuşit să câştige două jocuri, cu Tg. Mureş şi Bucureşti şi au pierdut doar unul. După două victorii, jucătorii formaţiei vâlcene credeau că au deja calificarea în semifinale în buzunar. Nu a fost, însă, aşa. Tg. Mureş a mers mai departe în competiţie, diferenţa făcându-se la setaveraj. Tg. Mureş a ocupat locul 3, iar Vâlcea s-a clasat pe 5. În ultimul meci din grupă, cu Bucureşti, CS Chimia a câştigat proba de triplu, dar a pierdut-o pe cea de dublu. Astfel, diferenţa s-a făcut la simplu. Ovidiu Pintea a avut patru şanse să închidă meciul, a condus cu 10-6, dar pe final de partidă nu a mai fost la fel de concentrat şi a pierdut. Şi-a spus probabil cuvântul şi oboseala, după cantonamentul pe care l-a susţinut cu echipa naţională. În afară de Pintea, Cristi Lazăr s-a mai bazat la Mamaia pe Flavius Seiche, Cătălin Olteanu şi Marin Ion. Pentru echipa de tenis cu piciorul din oraşul nostru urmează o nouă etapă din campionatul naţional. Aceasta se va desfăşura pe 15 iulie, la Slatina. Etapa din august va avea loc la Rm. Vâlcea. CS Chimia ocupă în acest moment locul 5 din 13 echipe, după cinci etape disputate din actualul sezon al primului eşalon de fotbal-tenis. (S.S.)