Liga 6Fotbal

De la 0-1 la…8-2! FC Băbeni a marcat 14 goluri în ultimele două etape

FC Băbeni a legat două victorii consecutive. După succesul la scor de tenis de la Budești (6-1), formația pregătită de Iulică Dincă a reușit să se impună tot de o manieră categorică și în intermediara de miercuri, în fața Chimiei. Lucrurile nu au fost, însă, clare de la început. Oaspeții au deschis scorul la Băbeni în minutul 12. Eduard Proteasa a plecat dintre fundașii adverși, portarul a întârziat să intervină, iar jucătorul Chimiei a împins balonul în plasă. Însă, de la 0-1 s-a făcut 8-1. În minutul 18, gazdele au restabilit egalitatea.  Fredy Dumitru a marcat, apoi, 10 minute mai târziu, Vătășăescu a dus scorul la 2-1. Experimentatul atacant al celor de la FC Băbeni, Cosmin Văcaru, a marcat pentru 3-1, iar în minutul 44 Ionuț Aldescu a profitat de o respingere greșită a portarului Chimiei și a prins un șut frumos, punând punct primei reprize la scorul de 4-1.

La pauză, antrenorul Chimiei, Alin Savu, a încercat să-și determine jucătorii  să-și schimbe atitudinea. A făcut și două schimbări, însă pe teren situația a fost aceeași. În partea secundă, oaspeții au mai încasat alte patru goluri. Au mai marcat pentru trupa lui Iulică Dincă: Aldescu, Fredy Dumitru, Călin, dar și Bogdan Dumitru. Cel mai frumos gol al întâlnirii i-a aparținut, totuși, lui Ciprian Vlădoi, de la Chimia, care, din foarfecă, a mai atenuat din suferința oaspeților, înscriind pentru 8-2, rezultat înregistrat și la final. Cam asta a fost istoria unui meci care, desi se anunța încins și echilibrat (dat fiind faptul că oaspeții au făcut eforturi și și-au adus jucătorii de bază de la București), s-a încheiat la scor de maidan. Ultimele două meciuri ale celor două combatante de la Băbeni au fost legate de cifra 14. Băbenarii au marcat de 14 ori în meciurile de sâmbătă și miercuri, iar chimiștii au primit 14 goluri în aceste runde. (S.S.)