Culturistul Vali Mihăescu, medaliat cu bronz la Cupa Federaţiei

• Marian Dumitraşcu a luat argintul la Naţionalele de la Sibiu, dar şi la întrecerea de la Tg. Neamţ

În prima jumătate a lunii octombrie, sportivii de la CS Culturistul au participat la două competiţii importante. Mai întâi au bifat Campionatul Naţional de Culturism şi Fitness dedicat celor de la categoriile cadeţi, juniori şi masters. Concursul a avut loc pe 5 şi 6 octombrie, la Sibiu. În Ardeal, Marian Dumitraşcu a obţinut medalia de argint la categoria 75 kilograme (în întrecerea juniorilor cu vârste cuprinse între 21 şi 23 ani). Vali Mihăescu s-a clasat pe locul 5 la categoria masters (50-54 de ani). De la Sibiu, sportivii vâlceni au mers la Tg. Neamţ, la Cupa Federaţiei şi Trofeul ”Steel Man”, aflate la cea de-a X-a ediţie. Competiţia s-a desfăşurat week-end-ul trecut, mai exact sâmbătă, 12 octombrie. Și aici Vali Mihăescu şi elevii săi de la CS Culturistul au avut rezultate lăudabile. Eduard Floarea a ocupat locul 4 la juniori mici (16-21 ani), categoria +70 kilograme, Marian Dumitraşcu a urcat pe cea de-a doua treaptă a podiumului la juniori 2 (categoria 75 kilograme), iar mentorul lor, Vali Mihăescu, a cucerit bronzul la seniori, categoria 90 de kilograme. ”Mulţumim tuturor celor care ne-au sprijinit în procesul de pregătire şi să participăm la aceste competiţii, respectiv managerului de la SC Marna SA, doamnei Bocşa – de la firma de suplimente nutritive Natural Plus, dar şi partenerului meu de antrenament Alin Rădulescu, de la Casa Veche, care, de asemenea, ne ajută foarte mult. Speră să fie în continuare alături de noi, iar sportivii noştri să reprezinte cu cinste judeţul Vâlcea la întrecerile de pe plan naţional”, a transmis Vali Mihăescu. În perioada următoare, culturistul vâlcean va participa la Gorilla Wear Bucureşti, unde marele premiu este de 10.000 lei. Evenimentul va avea loc pe 1 noiembrie. (S.S.)