CS Mădulari a condus cu 2-0 la Sălătrucel. Ce a urmat, a întrecut imaginaţia

Miercuri, 9 octombrie, jucătorii echipei CS Mădulari au avut deplasare lungă. Au jucat tocmai la Sălătrucel, la peste 100 de kilometri distanţă. Marius Munteanu nu a avut la dispoziţie întreg lotul pentru meciul cu Alutus. I-au lipsit jucători importanţi, printre care Ciprian Popescu, Tînjală şi alţii. Primarul Daniel Dimulescu a însoţit echipa, în speranţa că la final se va putea bucura alături de fotbaliştii săi de un nou succes. Se prefigura o victorie categorică a oaspeţilor. CS Mădulari a deschis scorul în minutul 3. A marcat Ilinca, după o incursiune pe partea dreaptă. În minutul 7, era deja 2-0 pentru CS Mădulari. După o fază fixă, o centrare din lovitură liberă, tot din partea dreaptă, fundaşul Paul Pagâu, aflat în centrul careului advers, s-a înălţat şi a trimis balonul cu capul în plasă. Dată fiind desfăşurarea ostilităţilor, părea că meciul va reprezenta un adevărat galop de sănătate pentru vicelidera din Liga a IV-a. Deşi se spune că 2-0 e un scor periculos, nimeni nu se aştepta la o revenire de senzaţie a gazdelor. În minutul 12, Alutus a redus din handicap. Florin Stîrcu a marcat. 10 minute mai târziu, din faza de atac a oaspeţilor, mingea a ajuns în apropiere de centrul terenului. Raul Miciuru a preluat, a plecat din propria jumătate de teren pe contraatac şi a egalat: 2-2. În minutul 38, formaţia din comuna primarului Nicolae Sima a trecut la timonă. După o aruncare de la margine, fundaşului celor de la Mădulari, Pagâu, i-a jucat feste terenul, a luftat, iar adversarul a profitat şi a centrat în faţa porţii. Presat de Miciuru, Stoian a împins balonul în propria poartă: 3-2. Cu patru minute înainte de pauză, gazdele au avut şansa de a majora diferenţa, însă Albu a ratat din punctul cu var. Murgoci a apărat penalty-ul acordat de ”centralul” Iulian Mihai celor de la Sălătrucel.

Alutus şi-a majorat avantajul când nici nu se încheiase ecoul fluierului de început al reprizei secunde

Pauza nu a fost un sfetnic bun pentru echipa vizitatoare. Imediat cum a început repriza secundă, a mai primit un gol. În secunda 20, gazdele au marcat golul 4. Stîrcu a şutat din diagonală, bara a lovit transversala şi s-a oprit în poartă: 4-2. CS Mădulari nu a renunţat la luptă. A încercat să rămână în jumătatea adversă de teren, să schimbe soarta întâlnirii, dar fără succes. Alutus a mai înscris o dată, în prelungiri. Căpitanul gazdelor, Sorin Niţă, alias ”Soare”, a pus punct meciului la scorul de 5-2. În ciuda eşecului, CS Mădulari a rămas pe locul secund în Liga a IV-a. Alutus a ajuns pe 6 după victoria surprinzătoare din intermediară. (S.S.)