Cosmin Cîrstea a decis derby-ul Chimia 2012 – Stejarul Vlădeşti

Sâmbătă după-amiază, pe stadionul Hidro, de lângă barajul din nordul Râmnicului, s-a desfăşurat unul dintre derby-urile etapei a 9-a din Seria Est a Ligii a IV-a. Pe teren s-au înfruntat campioana şi vicecampioana en-titre, Chimia 2012 Rm. Vâlcea şi Stejarul Vlădeşti. Deznodământul a fost din nou favorabil chimiştilor, care s-au impus în acest meci cu scorul de 2-0. Ambele goluri ale gazdelor au fost marcate în repriza secundă. Cosmin Cîrstea şi-a adus echipa în avantaj la doar şase minute după pauză. Oaspeţii au avut oportunităţi de a restabili egalitatea, însă le-au irosit cu nonşalanţă. În apropiere de minutul 70 s-a făcut 2-0. Tot Cosmin Cîrstea a scos un penalti pentru Chimia, transformat de Ştefan Pană. „Stejarii” nu au mai avut forţa să revină în ultimele 20 de minute. Pentru echipa din Vlădeşti a fost cel de-al doilea eşec din acest sezon. A mai pierdut doar în faţa „jandarmilor” de la AS Rm. Vâlcea 2016. Pentru Chimia, succesul cu Stejarul a fost al şaptelea din campionat. La această victorie nu a fost martor şi antrenorul Marius Vlădoi. Acesta a lipsit motivat. În acelaşi timp, „Ţeţe” a jucat pentru FC Băbeni, în Superligă, în meciul pierdut de echipa sa la Mădulari. În locul său, pe banca Chimiei a stat antrenorul secund, Alin Savu. În următoarea rundă, cea de-a 10-a a campionatului, campioana din sezonul trecut va înfrunta lidera, pe AS Mihăeşti. Meciul va avea loc sâmbătă, 14 octombrie, de la ora 16.00, tot pe stadionul Hidro.