„Cocoşii” de la AS Bărbăteşti au trecut fără probleme de Faurul Livezi (3-1)

Week-end-ul trecut, AS Bărbăteşti a trecut lejer de Faurul Livezi. Formaţia antrenată de Ion Deaconu s-a impus cu scorul de 3-1 (după 1-0, la pauză). Golurile învingătorilor au fost marcate de Ionuţ Ghimişi (de două ori) şi Constantin Papa. Partida care a avut loc sâmbătă, 13 mai, a contat pentru ultima etapă din turul play-out-ului Seriei Vest din Liga a IV-a. „Practic, meciul cu Livezi a fost unul fără istoric. După ce am deschis scorul în prima repriză, 1-0, ne-am desprins chiar la 3-0 după pauză. Pe final, adversarii au redus din handicap, pentru 3-1, însă doar atât”, ne-a declarat Deaconu.
În urma acestei victorii, echipa de fotbal din comuna administrată de primarul Constantin Bănacu continuă lupta pentru primul loc în play-out-ul Seriei Vest din Liga a IV-a. Elevii lui Ion Deaconu se află acum la egalitate de puncte cu Victoria Frânceşti (38). În etapa de la finele săptămânii trecute, trupa pregătită de Nicolae Strâmbeanu a obţinut tot 3 puncte, după succesul din deplasare, de la AS Creţeni (2-1).
În prima rundă din returul play-out-ului, cele două fruntaşe ale clasamentului vor evolua în deplasare: AS Bărbăteşti – pe terenul codaşei AS Popeşti 2016, iar Victoria Frânceşti – la Drăgăşani, cu formaţia Colegiului Naţional „Gib Mihăescu”. (N.C.)