Ca la loto: 6 din 6 pentru FC Băbeni 2!

Nu e glumă! FC Băbeni 2 a câştigat din nou, deşi în week-end-ul trecut a jucat în deplasare, pe terenul unei echipe incomode, care greu cedează puncte acasă: Olteţul Zătreni, formaţie clasată pe locul secund. Performanţa realizată de Claudiu Şchiopu şi colegii săi este cu atât mai mare cu cât au jucat trei sferturi din meci în inferioritate numerică. Silviu Drăghia a deschis scorul după doar şapte minute de la primul fluier al arbitrului, însă bucuria oaspeţilor nu a durat mult. În minutul 15, portarul acestora a apreciat greşit traiectoria mingii, a ieşit în afara careului şi a oprit mingea cu mâna. A primit roşu, pentru oprirea unei situaţii clare de înscriere a unui gol. În locul său, între buturi a intrat fundaşul stânga, Robert Drăghici. Cu un om în minus şi în poartă cu o „improvizaţie”, băbenarii au fost egalaţi imediat. Nu s-a încheiat, însă, jocul aici. Acelaşi Silviu Drăghia a readus formaţia oaspete în avantaj. Gazdele au fost nevoite să o ia de la capăt. Au stabilit din nou echilibrul (2-2), dar finalul reprizei a găsit-o tot pe FC Băbeni 2 în avantaj. Andrei Dobre a executat perfect o lovitură liberă, care a contat pentru scorul de 3-2 în favoarea grupării sale. În partea secundă oaspeţii au încercat să-şi conserve avantajul minim. Gazdele au mizat pe mingi lungi, în încercarea de a schimba cursul partidei. Băbenarii s-au apărat, însă, bine, reuşind chiar să-şi majoreze avantajul. Silviu Drăghia a înscris pentru 4-2, realizând hat-trick-ul la Zătreni. În 10 oameni şi cu un avantaj de două goluri pe tabelă, în ultimele minute lidera din Seria Sud a Ligii a V-a a rupt jocul. A apelat la toate tertipurile pentru ca timpul să se scurgă mai uşor. Pe final, trupa lui Nicolae Vîlcu a reuşit doar să reducă din handicap. Derby-ul dintre prima clasată şi echipa de pe locul secund s-a terminat la scorul de 4-3 în favoarea formaţiei FC Băbeni 2, care, în rundă viitoare, va avea parte de un nou meci de foc, dar pe teren propriu, cu gruparea de pe locul 3, CS Şuşani.