Bogdan Spătaru, gol de trei puncte pentru Minerul Berbeşti în ultima fază a meciului cu Buneşti

În şase etape, Minerul Berbeşti a înregistrat trei victorii şi trei înfrângeri. Formaţia coordonată de Laurenţiu Gherghe şi Bogdan Nica s-a bucurat de succes în startul sezonului, în partida din deplasare, cu AS Bărbăteşti, iar apoi a urmat o „serie neagră”, cu trei eşecuri consecutive. „Acele înfrângeri le pun pe seama ghinionului. La Brezoi am fost conduși cu 3-0 (min. 25) şi am pierdut cu 3-2, cu Păuşeşti nu am dat noi mingea în poartă şi au dat-o ei, iar Alunu a ajuns de trei ori la poarta noastră şi a dat două goluri. Nu ştiu dacă neapărat este mai puternic actualul campionat decât cel precedent. Doar că pentru noi sunt multe necunoscute. Sunt echipe pe care nu le-am mai întâlnit şi nu ştim la ce să ne aşteptăm. După cele trei eşecuri, am început să ne revenim. Am câştigat la Şuşani cu 4-0, iar acum cu Buneşti. În ultimul meci, am condus cu 1-0. A marcat «Mady», adică Leonard Donţu. În minutul 90, oaspeţii au egalat. Am avut emoţii. Am câştigat cu un gol înscris în prelungiri, la ultima fază meciului. A fost o lovitură liberă, Bogdan Spătaru a executat, iar după o învălmăşeală în careu, mingea a ajuns tot la Spătaru, care a marcat pentru 2-1. A fost un joc frumos, fără durităţi. Noi nu am luat nici un galben. Acum, în intermediară, jucăm contra unei echipe pe care o cunoaştem foarte bine. Mergem la Lăpuşata. Ne lipsesc mulţi jucători: doi din compartimentul defensiv, trei de la mijloc, doi din atac. Sunt plecaţi cu serviciul şi nu-i putem aduce în timpul săptămânii. Nu ştiu cum ne vom strânge. Mă bazez pe faptul că şi cei de la Lăpuşata vor avea aceeaşi problemă”, a spus Laurenţiu Gherghe, oficialul echipei din Berbeşti, după al treilea succes din acest sezon. (S.S.)