Alutus Sălătrucel a făcut-o KO pe Galicea

Partida de duminică, 10 noiembrie, dintre Alutus Sălătrucel şi Sporting Galicea se anunţa una echilibrată şi deschisă oricărui rezultat. Oaspeţii nu s-au pregătit, însă, cum trebuie pentru acest duel. Sporting a mers la Sălătrucel fără şase titulari, în doar 11 jucători, mulţi dintre ei obosiţi după evenimentele de sâmbătă seara la care au luat parte şi care s-au încheiat în primele ore ale dimineţii. În plus, nu au avut nici portar. Giumelea a luat roşu în etapa precedentă şi a fost suspendat pentru acest meci. Între buturi, Sporting l-a avut pe Ciprian Cruceru, care a venit la meci deşi trece prin clipe grele. Cu doar o zi înainte şi-a condus mama pe ultimul drum. S-a şi ţinut un moment de reculegere la Sălătrucel în amintirea celei care i-a dat viaţă fotbalistului din Galicea. Pe teren, dată fiind situaţia, Alutus a făcut legea. A marcat de cinci ori doar în prima repriză, fără să primească vreun gol. Trei goluri i-au aparţinut lui Florin Stîrcu, care a făcut bardaf partea dreaptă a apărării oaspeţilor. În minutul 29, Predescu a dus scorul la 4-0, din penalti, iar trei minute mai târziu, Raul Miciuru a înscris golul 5. Galicenii au avut şi ei şansa de a marca, dar au ratat din situaţii clare. Truţescu nu s-a lipit de gol. În minutul 25 a scăpat singur cu portarul, dar a trimis balonul peste poartă, apoi a şutat în bară. Şi Ancuţa a avut o oportunitate de a înscrie, dar finalitatea a fost aceeaşi, mingea oprindu-se în bară. Oaspeţii nu au ratat doar din acţiune, ci şi din penalti. În debutul părţii secunde, din punctul de la 11 metri, Lucian Rizoiu a trimis balonul în bara laterală. De la 5-0, s-a făcut 7-0. Trupa din comuna administrată de primarul Nicolae Sima a mai punctat prin Alin Albu şi Raul Miciuru. În minutul 85, ”centralul” Marian Truţă a indicat din nou punctul cu var. Penalti-ul acordat oaspeţilor a fost executat de această dată de Robert Ancuţa, care a transformat precis, marcând golul de onoare. În minutul 90, s-a acordat o nouă lovitură de pedeapsă, dar la poarta cealaltă. Conteş a încheiat partida la scorul de 8-1 în favoarea grupării din Sălătrucel care, astfel, s-a apropiat din nou de podiumul Ligii a IV-a. E la cinci puncte de locul 3, ocupat de Lotru Brezoi. (S.S.)