700 de vâlceni au fost angrenaţi în competiţiile desfăşurate sub egida Cupei Centenarului

În perioada 4 noiembrie – 5 decembrie, au avut loc mai multe competiţii sub egida Cupei Centenarului „România 100”. Vâlcenii le-au onorat cum se cuvine. La cele patru întreceri, de fotbal în sală, streetball, baschet şi volei au participat aproximativ 700 de persoane. La streetbal au fost cei mai mulţi participanţi, peste 250. Competiţia s-a desfăşurat în Sala Capela, pe categorii de vârstă, la fete şi la băieţi. La final, toţi sportivii au fost recompensaţi cu medalii, tricouri, diplome şi cupe. Cupa Centenarului la baschet s-a disputat pe 3 decembrie, tot în Sala Capela. Au fost 96 de participanţi, fete şi băieţi, care, pentru efortul depus, au primit, la final, medalii, diplome, tricouri, cupe şi plachete. La o zi distanţă de turneul de baschet, în sala Colegiului Naţional „Mircea cel Bătrân” aproape 100 de elevi s-au întrecut la Cupa Centenarului la volei. De asemenea, şi aceştia au fost premiaţi cu medalii, tricouri, cupe şi diplome. Nu în ultimul rând, în ultimele săptămâni s-a desfăşurat şi Cupa Centenarului la fotbal în sală. Turneul s-a bucurat de prezenţa a 16 echipe. În semifinale au ajuns Gestar Budeşti, LSV, Spartanii şi TourImex. Ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de Gestar Budeşti, care în finala mică a dispus cu scorul de 5-4 de LSV. Campioană la Cupa Centenarului a fost Spartanii Rm. Vâlcea, care a câştigat finala cu Tourimex cu scorul de 5-3. Toate aceste competiţii s-au desfăşurat graţie implicării Ministerului Tineretului şi Sportului, DJST Vâlcea şi Asociaţiei Judeţene „Sportul pentru Toţi”. „Acest proiect a fost conceput pentru promovarea mişcării sportive şi a exerciţiului fizic pentru toate categoriile de vârsta. Au contat mai puţin câştigătorii. Important a fost numărul participanţilor care au beneficiat de acest proiect”, a transmis, la final, Constantin Vlaşcu, preşedintele Asociaţiei Judeţene „Sportul pentru Toţi”. (S.S.)