Volei

Voleibalistele de la CNMB şi-au respectat statutul de favorite cu Cetate Deva (3-0)

* în urma acestei victorii, vâlcencele au urcat pe primul loc în Seria E din Campionatul Naţional

Junioarele de la CNMB şi-au respectat statutul de favorite în meciul cu CNS CSVC Cetate Deva, care a avut loc duminică, 5 februarie, în Sala Capela. Elevele lui Marius Mărgărit s-au impus cu scorul de 3-0 (pe seturi: 26-24, 25-18, 25-23), iar în urma acestei victorii voleibalistele vâlcene au urcat pe locul 1 în Seria E din Campionatul Naţional de volei. Alina Blăgan, Naide Luican, Mara Moldovanu & Co. au profitat de faptul că rivala CSŞ Lugoj a stat în runda de la sfârşitul săptămânii trecute.

Marius Mărgărit, antrenor CNMB:
„Partida a fost mult mai echilibrată decât ne aşteptam, în special în primul şi în al treilea set”

„Deşi ne-am impus în doar trei seturi, meciul a fost destul de greu. Partida a fost mult mai echilibrată decât ne aşteptam, în special în primul şi în al treilea set. Trebuie să recunosc că fetele mele n-au jucat atât de bine în această partidă, au prins o zi chiar mai slabă decât la Craiova, în etapa precedentă. Faptul că le-am bătut în meciul tur cu 3-1, chiar la Deva, le-a făcut pe jucătoarele noastre să fie mai puţin concentrate. Aşa se întâmplă însă adesea în sport! Când învingi pe cineva mult prea uşor, a doua oară ţi se pare că meciul e ca şi câştigat. Acest lucru le-a făcut pe fetele mele să intre foarte relaxate pe teren. Din această cauză, devencele ne-au condus mai tot timpul în primul set, când au avut chiar 24-22. Am revenit însă miraculos în joc, am câştigat patru puncte consecutive şi ne-am adjudecat setul cu 26-24. Una peste alta, pot să zic că a fost un meci spectaculos, dar ca nivel tehnic foarte sărac, n-au prea fost execuţii deosebite. Echipa Cetate Deva nu a fost una cu talie, a avut doar o jucătoare înaltă şi de mare perspectivă, dar în schimb a fost foarte bună în apărare”, a spus Mărgărit.

Tehnicianul vâlcean nu a remarcat nicio jucătoare după meciul de duminica trecută

Tehnicianul de la CNMB a mai declarat că după meciul de duminica trecută nu a putut să remarce nicio jucătoare din echipa sa. „N-am pe cine să remarc. Toate jucătoarele au avut momente mai bune şi mai rele. Toate şi-au adus contribuţia la fazele reuşite, la fel ca şi la fazele în care s-a greşit”, a încheiat Marius Mărgărit.
După meciul cu CNS CSVC Cetate Deva, elevele lui Marius Mărgărit mai au singur joc de disputat din prima parte a sezonului, pe teren propriu, cu CSŞ Lugoj, cealaltă formaţie care aspiră la prima poziţie în Seria E. Partida va avea loc exact peste o lună, mai precis pe 5 martie. CNMB va sta în următoarea rundă, care va avea loc pe 19 februarie. (N.C.)