Fără categorieLiga III

Viitorul Dăești, vicecampioană la finalul sezonului regulat

Sâmbătă după-amiază, Viitorul Dăești a disputat ultimul meci din sezonul regulat al Ligii a III-a pe teren propriu. Formația din Fedeleșoiu a primit vizita celei de-a treia clasate, CSM Alexandria. După cum se așteptau, Adi Popa & Co. au avut meci greu. Echipa teleormăneană a venit la Vâlcea cu gândul să nu piardă. Și-a îndeplinit obiectivul. A obținut un punct. Putea pleca de la Dăești chiar cu toate cele trei. Ocaziile mari i-au aparținut. Prima a apărut în minutul 20, din nimic, după un șut-centrare din partea lui Preoteasa. Lungu a fost pus la grea încercare. A reușit să respingă balonul de sub bară. În minutul 32, pericolul a apărut tot la poarta dăeșteană. Căpitanul oaspeților, Neagu, din 6 metri, a trimis peste transversală. Imediat, Santos, pe un contraatac, l-a jenat pe Pîrvulescu și a reușit să-i ia fața, a ajuns într-o poziție favorabilă, dar a ratat și el.

În minutul 37, gazdele au ratat prima și cea mai mare ocazie a meciului, după o fază fixă. Pîrvu a centrat, din corner, la prima bară, Munteanu s-a înălțat și a împins balonul cu capul spre poartă. Cristică s-a opus deschiderii scorului.Pe final de repriză, teleormănenii au mai ratat o ocazie mare, prin căpitanul Cosmin Neagu, care, din trei metri, nu a reușit să-l învingă pe Lungu. Portarul vâlcean a avut o nouă intervenție providențială.

În partea secundă ambele formații și-au mai creat situații, dar nu așa de clare ca în prima repriză. S-a terminat 0-0, rezultat care nu schimbă nimic în clasament. Viitorul Dăești este vicecampioană la sfârșitul sezonului regulat. Săptămâna viitoare, sâmbătă, 2 aprilie, în prima etapă din play-off, va juca tot cu CSM Alexandria și tot la Fedeleșoiu.

În această rundă, în Seria a VI-a s-a mai înregistrat alte două remize albe (0-0), în confruntările Universitatea Craiova – CSM Slatina și Vedița Colonești – Minerul Costești. Un alt rezultat de egalitate, dar 2-2, s-a consemnat între Sporting Roșiori și Flacăra Horezu. Singura echipă care a câștigat în această etapă a fost ACSO Filiași, care s-a impus în deplasare, cu 2-0, la Potcoava.

Revenind la meciul de la Fedeleșoiu, Viitorul Dăești nu s-a putut baza în partida cu Alexandria pe Lucian Iordache, care s-a operat în urmă cu câteva zile la genunchi, pe Vlad Mocioacă, aflat în cantonament cu Naționala Under 20, Grigore Ceapă, Florin Costea și Gabi Precup, ultimii trei cu probleme medicale.

Vicelidera Seriei a VI-a a apelat la: Lungu – Samson, Pîrvulescu, Munteanu, Grosu, Pîrvu, Popescu, Vasile, Mitru, Fierbințeanu, A. Popa. Au mai intrat: Șerban, Călin, Cioablă, Garcia.