Liga IIIFotbal

Viitorul Dăești s-a calificat fără nicio emoție în turul 2 al Cupei României

Miercuri, 9 septembrie, a fost o zi mare pentru fotbalul vâlcean. După 6 luni de pauză, s-a jucat din nou un meci oficial. Minerul Costești, campioana Superligii și echipa desemnată să reprezinte județul în faza națională a Cupei României a dat piept cu Viitorul Dăești pe Municipalul din Rm. Vâlcea. Cele două nu se mai întâlniseră din vara anului trecut, când s-au bătut atât pentru primul loc pe plan județean, cât și pentru Cupă, iar apoi Supercupa Vâlcii. Dacă atunci puteam vorbi despre două echipe de nivel oarecum apropiat, de această dată a fost altceva. Viitorul Dăești a jucat între timp mai multe meciuri în Liga a III-a, a căpătat experiență, și-a consolidat lotul și are planuri mari pentru viitor. Minerul Costești a fost cumva luată pe nepregătite. S-au făcut eforturi pentru ca echipa să poată fi înscrisă în Liga a III-a. Totul s-a întâmplat într-un timp scurt, astfel că nu a reușit să se pună cum trebuie pe picioare. Era clar, în meciul de Cupă, Dăești era favorită. Iar acest lucru s-a cunoscut și pe teren.

Formația pregătită de Gabi Mangalagiu, Lucian Giurcă și Dragoș Geantă s-a impus în mod categoric, cu scorul de 5-0. A fost 3-0 la pauză. Primul gol al întâlnirii a venit în minutul 13. După trei ocazii ratate, Florin Costea, cu capul, a reușit să împingă balonul în plasă. Ion Marian, probabil cel mai activ jucător din prima repriză, l-a servit impecabil.

În minutul 27, s-a făcut 2-0. Pîrvu, din flancul drept, a centrat în fața porții, Vasile a pus latul și l-a învins din nou pe veteranul ”Țețe” Vlădoi. În minutul 45, chiar înainte de pauză, după pasa de gol de la prima reușită a oaspeților, ”Butelie” a și marcat. Vasile a fost servantul perfect. Șutul lui Ionuț Marian a fost deviat, astfel că Vlădoi nu a avut nicio șansă să intervină.

În partea secundă, în ambele tabere s-au produs schimbări, însă jocul nu a luat alt curs. Au înscris și gazdele, dar în proprie poartă. În minutul 56 s-a făcut 4-0 pentru trupa lui George Popolan. Costea a preluat frumos în lateral dreapta, a șutat, iar din 6 metri, Zotică a deviat balonul nefericit în propria poartă. Tabela a fost închisă în minutul 86 de Laurențiu Nicolaescu, fundașul Minerului, care, la un duel la cap, în încercarea de a îndepărta pericolul, a trimis balonul în poarta lui Vlădoi. S-a terminat 5-0, iar Viitorul Dăești s-a calificat în turul secund al Cupei României.

A fost primul episod al duelului dintre cele două formații. Pe același teren (stadionul din Zăvoi), dar într-un joc contând pentru prima etapă a Ligii a III-a, Minerul și Viitorul se vor întâlni din nou sâmbătă, 12 septembrie, de la ora 17.00.