Liga IIILiga IVFotbal

Viitorul Dăești, primul succes al anului! Andu Popolan, gol de excepție pe sinteticul din Zăvoi

Viitorul Dăești a început în week-end-ul trecut seria meciurilor amicale. A pierdut cu Steaua. După dușul rece din Ghencea, ”vulturii” s-au bucurat de primul succes al anului. Au intrat la începutul săptămânii în cantonament, la Dăești, iar miercuri, 8 februarie, au părăsit baza pentru un test, în Zăvoi, cu SCM. Confruntarea a avut loc pe sintetic. Cristi Munteanu și Alin Bunescu le-au dat șansa tuturor jucătorilor din lot să evolueze. Fiecare a primit câte 45 de minute. Prima repriză de pe Municipal s-a terminat la scorul de 1-0 pentru gruparea de Liga a III-a vâlceană. Andu Popolan a marcat spectaculos, printr-un procedeu ca la k1, o super execuție, presat de Lăzărescu, din întoarcere, din interioriul careului, din apropierea limitei suprafeței de pedeapsă. Balonul s-a dus sub transversală. Portarul a rămas spectator. În partea secundă, Cristi Munteanu a majorat diferența, fiind servit de Franck Tchassem. Neacșu a marcat pentru vicelidera Ligii a IV-a vâlcene, însă Cioinac a refăcut avantajul (1-3). Franck a oferit assistul. Cioinac e la prima reușită în tricoul Viitorului. ”Tabela” a fost închisă de formația pregătită de Gabi Mangalagiu. La ultima fază, SCM a obținut o lovitură de pedepasă. George Neacșu a realizat dubla și a stabilit scorul final: 2-3.

Sâmbătă, 11 februarie, SCM Rm. Vâlcea va juca în deplasare, cu Oltul Curtișoara, campioana de iarnă din Liga a IV-a din Olt, în timp ce Viitorul Dăești va înfrunta, la Vâlcea, divizionara secundă Viitorul Pandurii Tg. Jiu, pregătită de fostul antrenor de la Fedeleșoiu, Călin Cojocaru.